ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΟ... ΚΑΤΣ Η ΑΕΚ, 1-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟ

Διά πυρός και σιδήρου

«Οι παίκτες μου έχουν καταλάβει τι σημαίνει Β' Εθνική. Κι αν δεν το είχαν καταλάβει, το κατάλαβαν σήμερα». Με αυτά τα λόγια ο Τραϊνός Δέλλας περιέγραψε με τον καλύτερο τρόπο το χθεσινό ματς της ΑΕΚ στο Αίγιο, όπου νίκησε δύσκολα την τοπική ομάδα με 1-0 (Αραβίδης 21').

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ, για τη Β' Εθνική, από τον Αραβίδη Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ, για τη Β' Εθνική, από τον Αραβίδη Η Ενωση κυριάρχησε στο πρώτο 45λεπτο, σκόραρε, είχε δοκάρι με τον Λαμπρόπουλο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χώρους στον αντίπαλό της και απειλήθηκε με ισοφάριση. Τη νίκη στην ουσία την κράτησε ο Ανέστης με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις, στο 57' σε σουτ του Ουρτάδο και στο 90' σε κεφαλιά του Ιωάννου.

Ο διαιτητής Γρατσάνης από τα Τρίκαλα ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Παναιγιάλειου και είναι παράδοξο το γεγονός ότι με δέκα παίκτες τελείωσε τον αγώνα η ΑΕΚ (η αποβολή του Αραβίδη ήταν πάντως σωστή).

«Εχουμε πει επανειλημμένα ότι θα μας αντιμετωπίζουν έτσι οι αντίπαλοί μας. Είναι κάτι όμως που δεν μας φοβίζει. Αυτή η ομάδα έχει φτιαχτεί για πολύ ψηλά. Θέλω να πω ότι όποιος έχει τη διάθεση να μας δημιουργήσει τέτοιου είδους θέματα, δεν πρόκειται να μας τρομοκρατήσει», δήλωσε ο σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ ο Δέλλας από την πλευρά του, είπε: «Είδαμε ξύλο και όχι ποδόσφαιρο. Το ματς πήγε στη δύναμη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί ανταποκρίθηκαν πλήρως και σ' αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού».

Παναιγιάλειος: Σταυριανός, Σπίνουλας, Ιωάννου, Τζημογιάννης, Γκοτσούλας, Σταμόγιαννος, Τσατσαρής (54' Ουρτάδο), Πόνσε, Νάστος (59' Κατσικοκέρης), Σκατσίλας (79' Σεχολάρι), Μπούνας.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (90+2' Σαρρής), Πλατέλλας (83' Φαγέ), Ντούνης (63' Ζόριτς), Αραβίδης.

**Πριν από την έναρξη του αγώνα έγιναν επεισόδια και στο νοσοκομείο διεκομίσθησαν ένας αστυνομικός, ένας σεκιούριτι και ένας φίλαθλος της ΑΕΚ.