Ευρωλίγκα

Κέρδισε στο παιχνίδι «θρίλερ» μέσα στην Ισπανία

Ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στις τελευταίες φάσεις με αντίπαλο την Βαλένθια και κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη εκτός έδρας ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα

Η μοίρα το έφερε έτσι. Έχασε το παιχνίδι Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό από ένα φάουλ, κέρδισε το πρώτο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με ένα φάουλ. Όρθιος στο «Pabellon Fuente De San Luis» έμεινε ο Ολυμπιακός, παίρνοντας σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Βαλένθια με 71-68.

Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με  38-36, ενώ στην επανάληψη η επιθετική δυστοκία των «ερυθρολεύκων» έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να απειλήσουν και μάλιστα να προηγηθούν με  +4 (62-58), στα μισά του παιχνιδιού. Εκεί, όμως  «μίλησαν» οι Σπανούλης και Χάντερ, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 6-0, δίνοντας ξανά το προβάδισμα (62-64), ενώ ο Λοτζέσκι πήγε τον Ολυμπιακό στο +4 (62-66). Η Βαλένθια απάντησε  με ένα δικό της σερί  4-0 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (66-66), ένα λεπτό πριν τη λήξη. Και ενώ το παιχνίδι «μύριζε» παράταση (68-68) στα τελευταία 20’’, ο Σλούκας (σ.σ μοιραίος στο νοκ άουτ παιχνίδι  Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό) ,κέρδισε  φάουλ ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και αμέσως πήγε στη γραμμή –με νέο φάουλ του Σάτο- και με 2/2 έκανε το 68-71 χαρίζοντας την νίκη στους «ερυθρόλευκους»

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2, Βαν Ρόσομ 10 (2), Σάτο 11 (1), Λίστσουκ 6, Βίβες, Μαρτίνεθ, Μπάικς 11 (1), Λόνταρ 8, Αγκιλάρ 3 (1), Χαραγκόντι 14, Γκουάρντια.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ (8 ριμπ.), Χάντερ 9, Ντάνστον, Σπανούλης 21 (4τρ., 10 κερδ. φάουλ), Σλούκας 14 (1), Σίμονς, Χριστοδούλου, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Κατσίβελης, Λαφαγέτ 4, Λοτζέσκι.