Μπάσκετ Α1,

Έσπασαν το ρόδι…

Τις πρώτες νίκες τους στο πρωτάθλημα της Basket League πανηγύρισαν Ρέθυμνο, Απόλλων και Τρίκαλα

Το πρώτο τους « ροζ» φύλλο αγώνα είδαν το ΑΓΟΡ που επικράτησε του ΚΑΟΔ (72-6), ο Απόλλων Πατρών που κέρδισε τον Πανελευσινιακό (91-82) και τα Τρίκαλα που πήρε την νίκη στη δεύτερη παράταση επί του Κόροιβου ( 102-93)

Το Ρέθυμνο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στον ΚΑΟΔ, και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σίμπσον και Σάφτενααρ και το Φαγέ , κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη  στο δεύτερο μέρος  όταν και προηγήθηκε στο +11 (52-41), στην λήξη της τρίτης περιόδου. Οι Δραμινοί έκαναν την προσπάθεια τους να ανατρέψουν την κατάσταση , και το κατάφεραν όταν και  μείωσαν  στο 36’ σε 60-57, αλλά κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Φαγέ, ο οποίος σημειώνοντας τους 11 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδήγησε εκ τους ασφαλούς τους Κρητικούς στην επικράτησή τους.

Τη δυναμική της Περιβόλας εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας Πατρών, για να πάρει την πρώτη νίκη του στη φετινή Basket League. Οι γηπεδούχοι  που μπήκαν καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο, πήραν αμέσως τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ με την πολύ καλή τους άμυνα στο δεύτερο μέρος , δεν  δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν  του Πανελευσινιακού με 91-82

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στα Τρίκαλα, όπου ο Κοροιβός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε ρεσιτάλ λαθών και αστοχίας και από τις δύο ομάδες τα Τρίκαλα BC είχαν τα αντανακλαστικά στη δεύτερη παράταση, προκειμένου να φθάσει  στη νίκη.  Στην κανονική διάρκεια του ματς, ο Ρόμπερτ με καλάθι και φάουλ (67-67 κ.α.) είχε εξελιχθεί σε ήρωα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας, ενώ ο Ματαλόν έδωσε το «φιλί της ζωής» στα Τρίκαλα στην πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, όταν με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του, ισοφάρισε σε 83-83 και έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση. Εκεί η  ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη  αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στο τέλος  από το συγκρότημα του Μαρκόπουλου, από τη γραμμή των ελευθέρων βολών  και πήρε την νίκη με 102-93.