Σούπερ Λίγκα, 7η αγωνιστική

Μητρογκόλ is back!

Σκοράροντας στο 90ο λεπτό (πέτυχε κι άλλο ένα) ο Μήτρογλου έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό απέναντι σε έναν πολύ καλό Εργοτέλη (2-3).

Με το «διπλό» έφυγε από την Κρήτη ο Ολυμπιακός, αφού ο Κώστας Μήτρογλου με γκολ στο 90ο λεπτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του επί του Εργοτέλη (3-2), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Για την νίκη μπήκε στον αγώνα ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις, ενώ ο Εργοτέλης προσπαθούσε σε κάθε ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά λάθη των ερυθρολεύκων.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για να πετύχουν το τέρμα που ήθελαν όμως οι ευκαιρίες του Μήτρογλου δεν έβρισκαν δίχτυα (10' και 28'), για να έρθει το 43ο λεπτό και ο Εργοτέλης να ανοίξει το σκορ με το πλασέ του Γιουσούφ! Όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις λίγα λεπτά αφού στην επόμενη φάση (45') ο Ολυμπιακός με τον Μήτρογλου έκανε το 1-1, για να έρθει η λήξη του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη βρήκε τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα στο σκορ όμως τα αμυντικά λάθη ήταν πολλά και δεν άργησε να γίνει το 2-1 στο 55ο λεπτό από τον Χαντί. Αμέσως ο Μίτσελ θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκαζαριάν και Φορτούνη, κινήσεις που έδωσαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν... αέρα και στο 68ο λεπτό ο Γκαζαριάν κέρδισε πέναλτι από τον Πίτσο και ο Τσόρι από την άσπρη βούλα έκανε το 2-2 .
Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έμενε στο ισόπαλο αποτέλεσμα ο Μήτρογλου είχε άλλη γνώμη. Στο 90ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 δίνοντας στον Ολυμπιακό την πολύτιμη νίκη.

Εργοτέλης: Τσέρνι, Τζανακάκης, Μεγί, Γιοβάνοβιτς, Πίτσος, Κοζορώνης, Χαντί (74’ Μπογκντάνοφ), Γκεντσογλου, Γιουσούφ, Χαλκιαδάκης (82’ Λεονάρντο), Παμλίδης.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο (72 Διαμαντάκος), Μποτία, Αυλωνίτης (64’ Φορτούνης), Μανιάτης, Μιλιβόγιεβιτς, Μήτρογλου, Ντουρμάζ, Ντομίνγκες, Μασουακού, Φουστέρ (58’ Γκαζαριάν).