Ψυχρολουσία στη Λεωφόρο

Ο ΟΦΗ επικράτησε 1-2 του Παναθηναϊκού, στο «Απ. Νικολαϊδης» πήρε μία ανέλπιστη νίκη και δημιούργησε εσωστρέφεια στους «πράσινους» .

Με την τακτική «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα», ο ΟΦΗ κατάφερε να φύγει νικητής από τη «Λεωφόρο» κερδίζοντας με 2-1 τον Παναθηναϊκό και τον στέλνει στο Φάληρο στο -3 από τον Ολυμπιακό!

Οι «πράσινοι», παρουσιάστηκαν κακοί αγωνιστικά, έπασχαν από έλλειψη κίνησης και από την απουσία τελικής πάσας στο παιχνίδι τους και δεν μπόρεσαν να βρουν τους διαδρόμους για να δημιουργήσουν ευκαιρία στην διπλή ζώνη άμυνας του ΟΦΗ. Ο Παναθηναϊκός  έγινε υποφερτός για ένα 20λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η ομάδα του Αναστασίου πίεζε και έψαχνε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Κρητικοί  ήταν αυτοί  που χτύπησαν πρώτοι, όταν ο  Στάθης έκανε τη σέντρα από δεξιά, στο πέναλτι ο Μερεμπιασβίλι έπιασε το σουτ και «νίκησε» τον Στιλ για το 1-0 στο 21’. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη (50’-70’) και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 77’ με σουτ από τον Κουτρουμπή. Από εκεί και πέρα δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο καθώς οι Κρητικοί θέλοντας να διασφαλίσουν την ισοπαλία έπαιξαν αντί-ποδόσφαιρο (σ.σ ξάπλωναν στο χορτάρι για καθυστερήσεις ) προκαλώντας την οργή των φίλων του «τριφυλλιού».
Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+5’),ο Μακρής  με σουτ από την μικρή περιοχή, έκανε το 2-1 για τον ΟΦΗ χαρίζοντας του την νίκη μετά από πολλά χρόνια στην Αθήνα

Οι «πράσινοι», πάνε στο μεγάλο ντέρμπι  στο «Γ.Καραϊσκάκης» την ερχόμενη βδομάδα έχοντας μείνει στους 10 βαθμούς, με τους αντιπάλους τους να είναι στους 13 και να τους περιμένουν για να ξεφύγουν. Μεσολαβεί, βέβαια, το ματς με την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, την Πέμπτη (23/10), εκεί όπου ο Παναθηναϊκός καίγεται για την νίκη για να μείνει ζωντανός στον όμιλο. Πράγμα, όμως, δύσκολο με την εικόνα που δείχνει η ομάδα του Αναστασίου από την αρχή της φετινής σεζόν.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο (80' Μπούι), Ζέκα, Λαγός (65' Ντίνας), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Καρέλης, Κλωναρίδης (56' Πέτριτς).

ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Αντελέγε, Τριποτσέρης, Μιλιάζες. Ραζάκ, Αρτόλα (86' Σίσιτς), Μερεμπιασβίλι, Μακρής, Περογαμβράκης (58' Τζορτζ), Πετρόπουλος (64' Λαμπρόπουλος).