Σούπερ Λίγκα, 7η αγωνιστική

«Χρυσός» Ναζλίδης

Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και το έδειξε ο Θωμάς Ναζλίδης, καθώς έδωσε την νίκη στον Πλατανιά (1-0 την Ξάνθη)

Κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε στον Πλατανιά την πολύτιμη νίκη επί την Ξάνθη! Ο λόγος για τον Θωμά Ναζλίδη που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Σε ένα παιχνίδι που κανένας προπονητής δεν ήθελε να ρισκάρει, ο Πλατανιάς είχε την κατοχή της μπάλας αλλά η Ξάνθη ήταν αυτή που βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Σολτάνι (21') κατέληξε άουτ. Ετσι φτάσαμε στο τέλος του πρώτου μέρους με το αποτέλεσμα να είναι “λευκό”.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους  και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με σκοπό να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα. Η Ξάνθη έδειχνε να ισορροπεί το παιχνίδι και ο Χριστόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ναζλίδη με σκοπό να δώσει... αέρα στην ομάδα του. Και το αποτέλεσμα ήταν ο επιθετικός των Κρητικών να ανατραπεί από τον Καρυπίδη με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Στο 71ο λεπτό ο Ναζλίδης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ακρίτες φάνηκαν άτυχοι αφού στο 89ο λεπτό η κεφαλιά του Ράνο σταμάτησε στο δοκάρι του πορτιέρο του Πλατανιά, Ολιμπά.

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Αγκιλέρα, Άλκης, Μαχαμάτ, Τετέ (68’ Ναζλίδης), Μενδρινός, Γκόμες, Μιλούνοβιτς (63’ Τσουράκης),Τόρες (83' Ιτούα).

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Γουάλας, Λουσέρο (74' Ολιβέιρα), Ομπόντο (79' Παπαστεριανός), Βασιλακάκης, Κλέιτον, Καπετάνος (62’ Ράνος),Σολτάνι.