Σούπερ Λίγκα, 7η αγωνιστική

Αγκαλιά με την κορυφή ο ΠΑΟΚ

Στην πρώτη θέση της βαθμολογία παρέμεινε ο ΠΑΟΚ μετά τη σημερινή (19/10) νίκη του

Νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ατρόμητο με 2-1. Οι σκόρερ για τον “δικέφαλο του βορρά” ήταν οι Κάτσε και Ρατς, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Ούπιντες.

Το παιχνίδι στην Τούμπα ξεκίνησε κάπως ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν την πρώτη τους ευκαιρία στο 7ο λεπτό με τον Κάτσε να διώχνει πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Καραμάνου, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιτ. Από κει πέρα ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία και ο ΠΑΟΚ να πιέζει και ο Σαλπιγγίδης να μην μπορεί να βρει δίχτυα στο 25ο λεπτό.
Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε με την βοήθεια του Τζέναμο! Στο 27ο λεπτό ο Κάτσε έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει μέσα από τα χέρια και πόδια του πορτιέρο του Ατρομήτου, για να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0. Και το ένα λάθος έφερε το άλλο, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Ράτς είδε εκτός θέσης τον Τζέναμο και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Στην επανάληψη ο Σα Πίντο προσπάθησε να αλλάξει κάπως την εικόνα της ομάδας του περνώντας στον αγώνα τους Αγκουαζί (αντί του Καραμάνου) και Γεωργίου (αντί το Πίτου Γκαρσία). Με τον δεύτερο να κάνει αυτό που του ζήτησε ο προπονητής του, αφού από δική του ασίστ ο Ούμπιντες μείωσε σε 2-1 (61').  Το γκολ του Ατρομήτου έδωσε άλλη εικόνα στον αγώνα, τα πνεύματα άναψαν ανάμεσα σε παίκτες, ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βίτορ με δεύτερη κίτρινη κάρτα όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ των γηπεδούχων (2-1).

ΠΑΟΚ (Α. Αναστασιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Βίτορ, Κατσικάς, Ρατς, Τζανδάρης, Κάτσε, Τζιόλης, Περέιρα (69’ Μάαρτενς), Μακ (51’ Γκολάσα), Σαλπιγγίδης (91’ Κουλούρης)

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Τσέναμο, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Παπάζογλου, Νάστος, Καραμάνος (56’ Αγκουαζί), Δημούτσος (76’ Τάτος), Ούμπιδες, Πίτου Γκαρσία (56’ Γεωργίου), Κοντοές