Επικράτηση Τρικάλων έπειτα από δύο παρατάσεις

Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις και ισάριθμα χαμένα σουτ του φιλοξενούμενου Κόροιβου στο τέλος της κανονικής διάρκειας και της 1ης παράτασης μέχρι τα Τρίκαλα να νικήσουν με το «αμερικάνικο» 102-93 τους νεοφώτιστους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 62-53 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε αλλά έχασαν μαζεμένες βολές στο τέλος βάζοντας τον Κόροιβο στο παιχνίδι. Η ομάδα της Αμαλιάδας ισοφάρισε με τον Λόουερι αλλά αστόχησε ο Μάτζετ στο φινάλε, ενώ στο 1ο έξτρα πεντάλεπτο ισοφάρισαν με τον Μάτζετ πλην όμως στη 2η παράταση Ματαλών και Κάτζι έκριναν τον νικητή.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ-ΠΑΝ-ΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 91-82: Πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ ο Απόλλων έκαμψε την αντίσταση του Πανελευσινιακού που το πάλεψε μέχρι τα μισά του 2ου ημιχρόνου (68-67) αλλά στο τέλος δεν είχε λύσεις απέναντι στους Πεν και Φιτζπάτρικ που με τα τρίποντά τους έδωσαν στην ομάδα της Πάτρας την πρώτη της νίκη. «Οι 10 χαμένες βολές και τα 18 μας λάθη έδωσαν στον Απόλλωνα 20-25 πόντους», επισήμανε ο ηττημένος Γιώργος Σκαραφίγκας, ενώ ο Νίκος Βετούλας στάθηκε στη διάθεση των παικτών του.

ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΑΟΔ 72-66: Με τον Σενεγαλέζο διεθνή Μοχάμεντ Φαγέ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και να τελειώνει τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ (19 π., 11 ρ.) το Ρέθυμνο έκανε σεφτέ κόντρα στον ΚΑΟΔ σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι (70-66 στο 36') μέχρι λίγο πριν από το τέλος. «Η άμυνά μας μάς κράτησε μπροστά στο σκορ, μαζί και τα επιθετικά ριμπάουντ», σχολίασε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.