ΑΕΚ: επέστρεψε με νίκη στα σαλόνια

Την τελευταία φορά που η ΑΕΚ είχε παίξει με τον Πανιώνιο στην Α1 στο κλειστό της Ζοφριάς, πριν από τρία χρόνια, ήταν και ο... τελευταίος της στην κατηγορία, αφού παρ' ότι νικήτρια σε εκείνο το ματς είχε υποβιβασθεί και βυθιστεί μέχρι τη Β' Εθνική.

Γιορτή για την μπασκετική ΑΕΚ έπειτα από χρόνια Γιορτή για την μπασκετική ΑΕΚ έπειτα από χρόνια Αλλο όμως το 2011 και άλλο το 2014, με την Ενωση να επιστρέφει μαζί με τον κόσμο της στα μεγάλα σαλόνια και να πετυχαίνει μία εύκολη νίκη με 77-64 μπροστά σε 6.000 οπαδούς της στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ζιάγκου ήταν καταιγιστική απέναντι σε μία πιο γεμάτη σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας ομάδα σαν τον Πανιώνιο, που είχε μεν έξι νέα πρόσωπα, αλλά είναι εμφανώς ανέτοιμος, το πληρώνει και θα συνεχίσει να το πληρώνει και στη συνέχεια. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από την αρχή τα ηνία στο σκορ (27-13 στο 10λεπτο), έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 20 στο ημίχρονο (47-27) και παρά την αδικαιολόγητη κοιλιά που έκαναν στην 3η περίοδο που έδωσε την ευκαιρία στους «κυανέρυθρους» να μειώσουν 60-53 βρήκε τις λύσεις με τους Σάκοτα και Παπαντωνίου να «καθαρίσει» την μπουγάδα.

Η νίκη φυσικά πανηγυρίστηκε αναλόγως από τους οπαδούς της ΑΕΚ, που μία μέρα πριν το ματς είχαν μάθει και τα ευχάριστα νέα για το διοικητικό καθεστώς της ΚΑΕ το οποίο πέρασε στα χέρια του Μάκη Αγγελόπουλου. Ο 50χρονος επιχειρηματίας, που είναι παράλληλα βασικός μέτοχος και μέλος του δ.σ. ΠΑΕ ΑΕΚ (μαζί με τον κατασκευαστή Στέργιο Γαντζούλα), εξαγόρασε με 123.000 ευρώ το 51% των μετοχών της ΚΑΕ που πέρασε πλέον στα δικά του χέρια.