Τσάμπιονς Λιγκ

Αυτοί δεν ήταν Βαυαροί, ήταν… βάρβαροι!

Έπος για την Μπάγερν Μονάχου που διέλυσε την Ρόμα στο «Ολίμπικο» με το εξωπραγματικό 7-1!

Σε μια φανταστική βραδιά στο Τσάμπιονς Λιγκ (σ.σ 40 γκολ μπήκαν), τα φώτα στα πρώτα ματς της τρίτης αγωνιστικής του έπεσαν αναμφίβολα στο «Ολίμπικο» της Ρώμης εκεί όπου η Ρόμα υποδέχθηκε την Μπάγερν.

Οι Βαυαροί σε μία μοναδική παράσταση σκόρπισαν τους Ρωμαίους με το εξωπραγματικό 7-1 και έδειξαν  με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο πως είναι μακράν το  απόλυτο φαβορί όχι μόνο για την πρωτιά του ομίλου, αλλά και για την κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ξεκίνησε τον χορό των γκολ μόλις στο 9’ όταν ο  Ρόμπεν με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 1-0 για να ακολουθήσει το τέρμα του Γκέτσε στο 23’ για το 2-0. Η συνέχεια, ήταν ανάλογη με τον Λεβαντόφσκι στο 25’ να κάνει το 3-0 και τον Ρόμπεν στο 30’ να ανεβάζει το σκορ στο 4-0. Το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε από τον Μίλερ στο 36’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με την Μπάγερν βα γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, που σκοράρει 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκτός έδρας!
Στην επανάληψη οι  Βαυαροί αποφάσισαν να κατεβάσουν ταχύτητα, με την Ρόμα να μειώνει σε 1-5 στο 66΄ με τον Ζερβίνιο. Το πάρτι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα για την Ιταλική ομάδα καθώς   οι Ριμπερί (79’)και Σατσίρι (80’) ήθελα να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 7-1 που τρόμαξε όλη την Ευρώπη.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Γιανγκά-Μπιβά, Μανωλάς, Άσλεϊ Κόουλ (46' Χολέμπας), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς, Ιτούρμπε, Ζερβινιό, Τότι (46' Φλορέντσι).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπερνάτ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Μπενατιά, Αλάμπα, Λαμ, Τσάμπι Αλόνσο, Ρόμπεν, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ, Λεβαντόβσκι.