Europa League

‘Αψυχος και... άσφαιρος ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε από την Φιορεντίνα (1-0) και μπήκε σε περιπέτειες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League

«Χάνοντας» ένα ημίχρονο με την τουλάχιστον μέτρια απόδοσή του ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τους ανώτερους Ιταλούς με 1-0 με γκολ του Βάργκας.

Οι θεσσαλονικείς δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, δίνοντας την ευκαιρία στους «βιόλα» να έχουν  την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα και στο 38’ το πλήρωσαν όταν ο ο Βάργκας βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο και με διπλή προσπάθεια τον «νίκησε» ανοίγοντας το σκορ, κάνοντας πιο … δύσκολη την αποστολή  των γηπεδούχων. Μάλιστα ο ο Περουβιανός μεσοεπιθετικός θα είχε διπλασιάσει τα τέρματα του όταν στο 63’ το σουτ που επιχείρησε δεν  έβρισκε  στο δεξί δοκάρι του Γλύκου.
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις και να απειλήσει την εστία του Ταταρουσάνου, με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα από τη Φιορεντίνα 1-0 και να μένει στους τρεις βαθμούς μετά από τρία ματς. Αντίθετα οι «βιόλα» έφτασαν αντίθετα στους 9 με τρεις νίκες και δύσκολα πλέον θα χάσουν την πρωτιά στον όμιλο

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Κατσικάς, Σκόνδρας (11' Κίτσιου), Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Περέιρα (54'΄Γκολάσα), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (81' Παπαδόπουλος)

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Μοντέλα): Ταταρουσάνου, Ρίτσαρντς, Μπασάντα, Πασκουάλ, Τόμοβιτς, Μπάντεϊ, Βάργκας, Κούρτιτς, Μπόρχα Βαλέρο (66' Λατσάρι), Ίλισιτς΄(78' Μαρίν), Μπερναντέσκι (57' Κουαδράδο)