Europa League

Ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης

Οι παίκτες του Αναστασίου δεν πίστεψαν νωρίτερα στο «Φίλιπς Στάντιον» με αντίπαλο την Αϊντχόφεν, στις δυνατότητες τους και τελικά έφυγαν με τον πρώτο τους βαθμό στο Europa League (1-1)

Ο Παναθηναϊκός έκανε με διαφορά την καλύτερή του εμφάνιση στη σεζόν, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στο «Φίλιπς Στάντιον» απέναντι στην Αϊντχόφεν και πήρε βαθμό (1-1), που του δίνει ελπίδες για την συνέχεια της διοργάνωσης.

Το τριφύλλι ήταν πολύ κακό στο πρώτο μέρος πετώντας ουσιαστικά και πάλι ένα ημίχρονο καθώς φοβήθηκε περισσότερο από ότι έπρεπε την ομάδα του Κοκού με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει ούτε μια ευκαιρία. Η Αϊντχόφεν το εκμεταλεύτηκε  αυτό και στο 43’ ο Ντεπάι στην αντεπίθεση με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς. Ο ίδιος μάλιστα είχε και δοκάρι στο 17’ μετά από εκτέλεση φάουλ.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» μη έχοντας να χάσουν τίποτα, βγήκαν  από το καβούκι τους έπαιξαν στα ίσια την Αϊντχόφεν , θυμήθηκα το γνωστό περσυνό παιχνίδι τους με το ασφυκτικό πρέσινγκ και δημιούργησαν  ευκαιρίες για γκολ. Όταν μάλιστα ο Αναστασίου, αντικατέστησε τον Πράνιτς αρχικά, βάζοντας στο ματς τον Καρέλη για να ρισκάρει περισσότερο, και στην συνέχεια πέρασε στο ματς και τον Πέτριτς, τότε οι «πράσινοι» έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους Ολλανδούς. Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι στο 85’, όταν  Ατζαγκούν ανατράπηκε καθαρά αλλά ο Ζέλινκα έκλεισε τα μάτια, όμως, δυο λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση! Ο Πέτριτς πήρε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Νάνο, ο Πάσβεερ απέκρουσε… κατά τύχη κι η μπάλα πήγε πάνω στον Πέτριτς. Ο Κροάτης επέλεξε να τη «σπάσει» στον Καρέλη κι αυτός με το δεξί έκανε το 1-1 χαρίζοντας  στην ομάδα του ένα πόντο που μπορεί να αποδειχτεί σημαντικός στην εξέλιξη του ομίλου.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Φιλίπ Κοκού): Πασβερ, Ρέκικ, Μπρούμα, Βίλεμς, Μπρενέτ, Χέντριξ (90΄ Μιρίν), Μάχερ, Γκουαρντάντο, Ντε Γιονγκ, Ναρσινγκ (75΄ Ριτσμάιερ), Ντεπάι (67΄ Γιόζεφσον)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Σίλντενφελντ, Κλωναρίδης (76΄ Πέτριτς), Ζέκα, Δώνης, Μπουι, Ντίνας (24΄ Ατζαγκούν), Πράνιτς (60΄ Καρέλης)