Europa League

Έναν εφιάλτη έζησε ο Αστέρας

Η Τότεναμ έδωσε ένα γερό μάθημα στους Αρκάδες και τους διέσυραν με 5-1 στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Άστραψε και βρόντηξε η Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»! Τα «σπιρούνια» απέδειξαν πως είναι μια κλάση ανώτερη σαν ομάδα σε σχέση με τον Αστέρα.

Η Τότεναμ είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Οι Άγγλοι πήγαν στο αποδυτήρια με το 2-0 στην τσέπη έχοντας αξιοποιήσει ιδανικά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Πρώτα με σουτ του Κέιν στο 13’ κι εν συνεχεία με σουτ-τακουνάκι ποίημα (!) του Λαμέλα στο 30’. ΟΑστέρας προσπάθησε στην επανάληψη να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων  στην συνέχεια όμως  έμεινε από δυνάμεις  και οι γηπεδούχοι τους τιμώρησαν με ακόμη ένα τέρμα του Αργεντινού στο 66’ και ακόμη δύο του Κέιν, που πέτυχε χατ-τρικ, στο 76’ και στο 81’. Στο φινάλε η Τότεναμ έμεινε με δέκα, λόγω αποβολής του Γιορίς στο 87’, με τον Μπαράλες να μειώνει με  απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τότεναμ (Μ. Ποκετίνο): Γιορίς, Ντάιερ, Φάτσιο, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Καπουέ, Νταμπελέ, Κέιν, Λαμέλα (76’ Έρικσεν), Τάουσεντ (83’ Λένον), Αντεμπαγιόρ (76’ Τσαντλί)

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Βεργέτης): Κοσίτσκι, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Λούι, Ζησόπουλος, , Ρόλε (73’ Μπαράλες) Ουσέρο, Μουνάφο, Πάρα (80’ Φερνάντεζ), Μάσα (83' Μπακασέτας), Τσοκάνης