Εβγαλε τα μάτια του ο ΠΑΟ (75-81)

Οι εμμονές και η αστοχία πληρώνονται και ο Παναθηναϊκός την πάτησε από τα χέρια των ίδιων του των παικτών χθες βράδυ στην Audi Arena του Μονάχου.

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας Μπάγερν νίκησε 81-75 τον Παναθηναϊκό που πλήρωσε την εκνευριστική ορισμένες στιγμές εμμονή του στα σουτ τριών πόντων. Οι πράσινοι που παρασύρθηκαν από την ευστοχία τους στις δύο πρώτες επιθέσεις με Γιάνκοβιτς και Φώτση (2/2 τρίποντα) στο πρώτο λεπτό, είχαν στα υπόλοιπα 39 λεπτά 6/30 τρίποντα. Με τους Διαμαντίδη (0/6) και Γιάνκοβιτς (1/7) να τα... σπάνε.

Κι όμως ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε πάρει αυτό το ματς αν είχε μία επιπλέον λύση στη ρακέτα μετά τον φιλότιμο και πάλι αποδοτικό Εστεμπάν Μπατίστα. Ο Ουρουγουανός μέχρι το 30ό λεπτό έπαιζε -σχεδόν- μόνος του την άμυνα της Μπάγερν, αλλά όταν τον «ντούμπλαραν» στο λόου-ποστ οι πράσινοι δεν είχαν άλλη επιλογή από το να σουτάρουν από την περιφέρεια. Ο Μαυροκεφαλίδης δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο, ο Ράιτ δεν είναι ο παίκτης που θα κάνει τη διαφορά και η Μπάγερν που είχε σαφώς πιο μετρημένες και σωστές επιλογές επιθετικά πήρε αυτό που ήθελε.

Το ματς έμοιαζε με ρόλερ-κόστερ με τις δύο ομάδες να έχουν φοβερά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και τα εκατέρωθεν σερί να διαδέχονται το ένα το άλλο. 9-0 στην αρχή για την Μπάγερν (9-6), 7-0 με τον Μπατίστα ο Παναθηναϊκός για το υπέρ του 25-23 (14'), 9-2 η Μπάγερν (32-27), 8-0 οι πράσινοι που πήραν κεφάλι στο ημίχρονο με 35-32 με τους Μπατίστα και Γιάνκοβιτς να έχουν πετύχει τους 21 από τους 35 πόντους της ομάδας τους. Στο 2ο μέρος η Μπάγερν από το +3 (42-39 με 8-2 σερί με τον Τζέντοβιτς) βρέθηκε στο -6 (49-55 στο 27') διά χειρός Φώτση και Σλότερ αλλά ο Γιάγκλα που ήρθε από τον πάγκο και ο έμπειρος Σαβάνοβιτς που δεν συγχωρεί (5/7 τρίποντα) άλλαξαν άρδην το σκηνικό. Οι Βαυαροί με 8-0 σερί ξέφυγαν 76-68 και 79-70 αφού πριν ο Διαμαντίδης είχε χάσει απανωτές ευκαιρίες να μειώσει σε απόσταση βολής.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Σάφαρτσικ 3 (1), Μίτσιτς 4, Μπέντσινκ, Τζέντοβιτς 14 (2), Στίματς 11, Σαβάνοβιτς 20 (5), Γκαβέλ 13, Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σλότερ 13 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1), Φώτσης 15 (4), Παππάς, Διαμαντίδης, Γκιστ 2, Μπατίστα 18, Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.