Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΗΡΕ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ (1-1)

Είναι ακόμα ζωντανός

Σημάδια... ζωής στο «Philips Stadion» έδειξε ο Παναθηναϊκός, που κοίταξε στα μάτια την Αϊντχόφεν και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο απέσπασε τον πρώτο του βαθμό στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ (1-1). Οι «πράσινοι», με την εμφάνισή τους και με το γκολ του Καρέλη βγήκαν από την... εντατική και θα αγωνιστούν με ανεβασμένη ψυχολογία στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Η «πράσινη» ισοφάριση απ' τον Νίκο Καρέλη Η «πράσινη» ισοφάριση απ' τον Νίκο Καρέλη Ο Παναθηναϊκός ήταν αξιοπρεπής στο πρώτο 45λεπτο (56%-44% ήταν η κατοχή μπάλας) σε ό,τι αφορά στην αμυντική του λειτουργία. Επιθετικά όμως ήταν ανύπαρκτος και είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι δεν εκτέλεσε ούτε ένα κόρνερ.

Τη ζημιά στους «πράσινους» την έκανε το μεγάλο αστέρι της Αϊντχόφεν, ο Μέμφις Ντεπάι. Στο 17' σε εκτέλεση φάουλ είχε δοκάρι και στο 43' βγήκε στην αντεπίθεση, έβαλε στην πλάτη τον Τριανταφυλλόπουλο και άνοιξε το σκορ. Ο μπακ του «τριφυλλιού» είναι πηγή κινδύνων για την ομάδα του, αλλά ο προπονητής του τον χρησιμοποιεί γιατί σε εξίσου κακή κατάσταση είναι και ο Χρήστος Μπούρμπος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μία ευκαιρία με τον Βίλεμς (49') και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε το «τριφύλλι», που απέκτησε τον έλεγχο του ματς κι έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση, με τους Πράνιτς (52') και Ατζαγκούν (63'). Οσο περνούσε ο χρόνος, ο Παναθηναϊκός πίεζε περισσότερο και «χτύπησε» στο 87' με τον Καρέλη, που είχε μπει αλλαγή στο 60'. «Περιορίσαμε πολύ την αντίπαλη ομάδα. Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη, αλλά κρατάμε την καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε. Πιστεύω ότι μπορούμε να προκριθούμε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Δεχθήκαμε μια σφαλιάρα με τον ΟΦΗ, δείξαμε όμως ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα», είπε ο σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Γιάννης Αναστασίου, στις δηλώσεις του, στάθηκε στην παρουσία κάποιων παικτών: «Και οι τρεις αλλαγές μάς βοήθησαν σημαντικά (Ατζαγκούν, Καρέλης, Πέτριτς) και είναι θετικό για την ομάδα ότι κέρδισε κάποιους παίκτες, οι οποίοι μέχρι τώρα δεν την είχαν βοηθήσει. Τα παιδιά το πίστεψαν και τα πήγαν πολύ καλά κόντρα σε μία γρήγορη και επικίνδυνη ομάδα που είναι πρώτη στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Παίξαμε ποδόσφαιρο κυριαρχίας στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον πάμε με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό». Ο Τσέχος διαιτητής Μίροσλαβ Ζελίνκα απέβαλε τον Μπρουμά (89'), ενώ την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Ντεπάι, Μπούι, Ατζαγκούν.

Αϊντχόφεν: Πάσφεερ, Μπρένετ, Βίλεμς, Ρέκικ, Μπρούμα, Χέντριξ (90' Ισιμάτ-Μιρέν), Μάχερ, Γκουαρδάδο, Νάρσινγκ (75' Ριτσμάιερ), Ντεπάι (67' Γιοζεφζούν), Ντε Γιονγκ.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Δώνης, Ζέκα, Μπούι, Πράνιτς (60' Καρέλης), Ντίνας (24' Ατζαγκούν), Κλωναρίδης (75' Πέτριτς).