Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε…

… τη νίκη δηλαδή στο παιχνίδι με τη Λαμποράλ με 63-57 και έκανε το δύο στα δύο στην Euroleague

Σε ένα κακό παιχνίδι, στο ΣΕΦ για την 2η αγωνιστική της Euroleague οι Πειραιώτες πέτυχαν το στόχο τους -με πολύ άγχος- καθώς κέρδισαν την Λαμποράλ με 63-57 και απέκτησαν εκ νέου ηρεμία μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Ελλάδα.

Ο Ολυμπιακός που ήταν  –λαβωμένος από απουσίες- δεν ξεκίνησε καλά  τον αγώνα  τουλάχιστον στην επίθεση , ενώ και αμυντικά είχαν πολλά προβλήματα δίνοντας την ευκαιρία στους Ισπανούς για δεύτερες επιθέσεις . Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα του Κρέσπι να είναι σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο από τους «ερυθρόλευκους»  30-26 και να τους γεμίζουν άγχος για την συνέχεια.

Στην επανάληψη όμως οι Πειραιώτες είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους  γύριζαν  πολύ καλύτερα τη μπάλα από ότι στο πρώτο ημίχρονο, απέκτησαν  ισορροπία όταν έκλεισαν την άμυνα τους  και στα  κρίσιμα σημεία, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Λοτζέσκι (58-55). Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Ισπανοί είχαν «κολλήσει» στην επίθεση και με τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να παίζουν και με το… χρόνο, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 63-57.
Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9 (7ριμπ.), Ντάνστον 10 (6ριμπ.), Σπανούλης 9 (6λ., 2ασ.), Σλούκας 3 (1), Αγραβάνης 4 (7ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1).

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Ουάιτ, Άιβερσον 8, Κοζέρ 5 (1), Σενγκέλια 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τιγί 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2).