Σούπερ Λίγκα, 8η αγωνιστική

Απέδρασε από την Κρήτη ο Αστέρας

Σπουδαίο «διπλό» πήρε ο Αστέρας Τρίπολης απέναντι στον ΟΦΗ (2-3)

Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Γεντί Κουλέ», με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί 3-2 του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Το ξεκίνημα έκρυβε… γκολ για τους φιλοξενούμενους! Στο 9ο λεπτό ο Μιλιάζες έσπρωξε τον Γιαννιώτα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ουσέρο, για το 1-0. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να απαντήσουν χωρίς να μπορούν δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις, και το προβάδισμα του Αστέρα έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έψαξε το γκολ και το πέτυχε στο 53ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες (1-1). Όμως το σκορ δεν έμεινε για πολύ ισόπαλο, με τον Αστέρα να αντιδρά άμεσα και έπειτα από πέντε λεπτά ο Μάσα έκανε το 1-2, για να έρθει ο Τσοκάνης με κεφαλιά να κάνει το 1-3 (62’) βάζοντας κυριολεκτικά φωτιά στο «Γεντί Κουλέ».
Ο χρόνος κυλούσε ο ΟΦΗ πίεζε και στο 87ο λεπτό ο Μερεμπασβίλι, έπειτα από σέντρα του Στάθη, μείωσε σε 2-3 αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.

Με τη νίκη αυτή οι Αρκάδες έφτασαν τους 13 βαθμούς στην βαθμολογία, ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 9 βαθμούς.

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λορία, Στάθης, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μιλιάζες, Ραζάκ (73’ Απόνο), Μακρής, Μερεμπασβίλι, Αρτόλα, Τζορτζ (63’ Λαμπρόπουλος), Πετρόπουλος (63’ Σίσιτς)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Τσοκάνης, Μουνάφο, Ουσέρο (46’ Κυριακόπουλος), Μάτσα, Ρόλε, Γιαννιώτας (63’ Νίκο Φερνάντεθ), Μπαράλες