Σούπερ Λίγκα, 8η αγωνιστική

Μορένο speaking!

Με χατ τρικ του Μορένο ο Παναιτωλικός επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού

Με χρυσό σκόρερ τον Μορένο ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 επί του Πανθρακικού, πετυχαίνοντας συγχρόνως την πρώτη του νίκη στην Σούπερ Λίγκα.

Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία ξεκίνησε ο αγώνας, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έτσι έφτασαν και πρώτοι στο γκολ. Στο 13ο λεπτό ο Μορένο με κεφαλιά έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός ήταν εμφανώς πιο βελτιωμένος και πίεσε για το τέρμα της ισοφάρισης. Κάτι που πέτυχε στο 61ο λεπτό με τον Κάσες να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1.
Ωστόσο ο Παναιτωλικός δεν τα παράτησε και με πρωταγωνιστή τον Μορένο πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 74ο λεπτό. Ο Βασιλείου ανετράπη από τον Φερβνάντες και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Μορένο να κάνει το 2-1 και να ολοκληρώσει το έργο του στο 83ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Κόρμπος (67’ Βασιλείου), Μπεχαράνο, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο, Βιγιαφάνιες (72’ Κάπελ), Μαρτίνες, Φωτάκης (86’ Καλογέρης).

Πανθρακικός (Μάντζιος): Φερνάντες, Γκιγιέρμο, Μεχία, Τζάνης (70’ Χασομέρης), Κάσες, Σερφά, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Χρήστου (54’ Ποτουρίδης), Λαδάκης (82’ Αράμπα), Ίγκορ.