Σούπερ Λίγκα, 8η αγωνιστική

Έσπασε το αήττητο ο Πλατανιάς

Με το «διπλό» έφυγε από την Κέρκυρα ο Πλατανιάς (2-1), σταματώντας το αήττητο σερί των Φαιάκων στην έδρα τους.

Ψυχρολουσία προσέφερε ο Πλατανιάς στο νησί των Φαιάκων, αφού επικράτησε με 2-1 της Κέρκυρας και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αμφότεροι Κέρκυρα και Πλατανιάς μπήκαν στον αγώνα με στόχο το γκολ που θα έδινε προβάδισμα. Κάτι το οποίο πέτυχε ο Πλατανιάς στο 16ο λεπτό όταν ο Μπεν σταμάτησε με το χέρι την κεφαλιά του Ζιλβάν με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαζλίδης για να κάνει το 1-0 υπέρ των Χανιωτών, για να έρθει η απάντηση από την Κέρκυρα στο 26ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι να κάνει το 1-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έψαξαν το τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Και επειδή η μπάλα τιμωρεί, ήρθε η ψυχρολουσία για την Κέρκυρα! Στο 58ο λεπτό η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Βενέτη, έφτασε στον Αγκιλέρα κι εκείνος βρήκε δίχτυα για το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Πλατανιά νικητή (2-1) και την Κέρκυρα να μην μπορεί να ξεπεράσει το σοκ της ήττας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ζορμπάς (71’ Κόντος), Γκόμες, Μπεν Σαμπάτ, Μαρκόφσκι, Χαβίτο, Ομπράντοβιτς (71’ Καϊκούτ), Κανακούδης, Ανδρεόπουλος (61’ Ρόχας)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί (30’ λ.τ. Αποστολόπουλος), Δημήτρης, Αγκιλέρα, Μπανάνα, Μαχαμάτ, Ναζλίδης (72’ Τετέ), Τσουράκης, Ζαραδούκας (79’ Μενδρινός), Ζιλβάν, Ιτούα