Συνέχισε φορτσάτος και μέσα στη Δράμα

Πήρε φόρα και δεν σταματά πουθενά ο ΠΑΟΚ, που συνεχίζει την αήττητη εντός και εκτός συνόρων πορεία του περνώντας και από τη δύσκολη έδρα της Δράμας.

Να... περάσει ο επόμενος για τον ΠΑΟΚ Να... περάσει ο επόμενος για τον ΠΑΟΚ Το έργο της ομάδας του Μαρκόπουλου πάντως δεν ήταν εύκολο αφού βρέθηκε να χάνει με 7 στο ξεκίνημα (18-11) και στο δεύτερο ημίχρονο όταν ξέφυγε με τους Κάρτερ και Χαραλαμπίδη ακόμη και με 7 (42-35) είδε τους Δραμινούς να πλησιάζουν στο καλάθι (63-61) πριν ο «Μπίδης» δώσει τη λύση με ένα απίθανο τρίποντο.

ΑΡΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 69-64

Αυτή τη φορά δεν έπεσαν χαρτάκια, δεν υπήρχε διακοπή αγώνα, ο κόσμος που πήγε στο Αλεξάνδρειο στον τελευταίο -πριν ξεκινήσει η τιμωρία των τριών αγωνιστικών της έδρας- αγώνα ευχαριστήθηκε μπάσκετ και είδε τον Αρη να κερδίζει στα... σημεία τον Απόλλωνα. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου (41-39) όταν ανέλαβαν δράση οι Αντεγκμπόγε και Βεζένκοβ και με 10-0 σερί έδωσαν αέρα 12 πόντων στην ομάδα του Πρίφτη που κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας μέχρι το τέλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 72-75

Σπουδαίο ματς, πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και δραματικό φινάλε. Ο,τι ονειρεύεται κάθε φίλαθλος του μπάσκετ είχε ο αγώνας στην Αμαλιάδα, με το Ρέθυμνο πάντως να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό». Η ομάδα της Κρήτης αν και στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο κυνηγούσε στο σκορ με τον Κόροιβο να ξεφεύγει 44-36 και 55-49, κατάφερε να επιφέρει καίρια χτυπήματα την κατάλληλη στιγμή. Με επτά σερί πόντους του Κράβιτς προσπέρασε 73-70 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε και με τον Φαγέ, ύστερα από άστοχο τρίποντο του Βασίλιεβιτς στα 8'' σφράγισε τη νίκη.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 68-79

Εδώ νίκησε κοτζάμ Ολυμπιακό, στον Πανελευσινιακό θα σταματούσε; Η Νέα Κηφισιά με... ερυθρόλευκο αέρα πέρασε και από τη «Γούβα» γεμίζοντας με προβληματισμό και γκρίνια τον Πανελευσινιακό, στον οποίο λέγεται ότι «τρίζει» η καρέκλα του Γιώργου Σκαραφίγκα παρά τις -ανεπίσημες- διαψεύσεις από μέλη της διοίκησης. Η Νέα Κηφισιά έχανε μέχρι το 17ο λεπτό (35-33) με μπροστάρη τον Μαυροειδή και εξαιρετικό τον βετεράνο Μιχάλη Κακιούζη, είχε μία φοβερή τρίτη περίοδο όταν και ξέφυγε ακόμη και με 20 πόντους διαφορά (63-43) και έφτασε στο ρελαντί στην τελική επικράτηση.