Σούπερ Λίγκα, 8η αγωνιστική

Ανάσα ζωής για Ξάνθη

Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αποσπάστηκε η Ξάνθη μετά τη νίκη της επί της Νίκης Βόλου (2-0)

Η 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα ολοκληρώθηκε με την Ξάνθη να επικρατεί 2-0 της Νίκης Βόλου και να φτάνει τους 9 βαθμούς της βαθμολογίας, την στιγμή που οι Βολιώτες έμειναν στους τρεις.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να αναζητούν το γκολ! Τριάδης και Σολτάνι είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν το τέρμα που ήθελε η Ξάνθη χωρίς όμως να το πετυχαίνουν, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Η εικόνα που παρουσίασε η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος δεν έμοιαζε καθόλου με αυτή του πρώτου. Οι Ακρίτες έδειχναν διψασμένοι για την νίκη κι αυτή ήρθε χάρη στα τέρματα των Κλέιτον και Σολτάνι.
Στο 47ο λεπτό ο Κλέιτον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να έρθει ο Σολτάνι επτά λεπτά αργότερα να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Ομπόντο (84’ Φλίσκας), Βασιλακάκης (77’ Παπαστεριανός), Κλέιτον, Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Λουσέρο (46’ Ράνος)

Νίκη Βόλου (Τζαναβάρας): Ταΐρης, Καρασαλίδης, Ίβενς, Κυζιρίδης (64’ Σκούρτης), Τζιώρας, Τσουκάνης (46’ Αργυρίου), Ροτζέριο (67’ Μέτσε), Σταμπολζίεφ, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης, Μαρινάκης

Επόμενη αγωνιστική: (01/11) Πλατανιάς- ΠΑΣ Γιάννινα, Βέροια- Πανιώνιος, Αστέρας Τρίπολης- Ολυμπιακός, (02/11) Εργοτέλης- ΠΑΟΚ, Νίκη Βόλου- Κέρκυρα, Παναιτωλικός- Ξάνθη, Πανθρακικός- ΟΦΗ, Παναθηναϊκός- Ατρόμητος, (03/11) Καλλονή- Λεβαδειακός

Βαθμολογία: ΠΑΟΚ 19, Ολυμπιακός 16, Βέροια 15, Καλλονή 14, Αστέρας Τρίπολης 13, Ατρόμητος 11, Κέρκυρα και Παναθηναϊκός 10, Πλατανιάς, Ξάνθη, ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ 9, Παναιτωλικός και Πανιώνιος 7, Λεβαδειακός, Πανθρακικός και Εργοτέλης 5, Νίκη Βόλου 3