Συντριβή για ΠΑΟΚ απ' τη Λοκομοτίβ

Ο πέλεκυς έπεσε βαρύς για τον ΠΑΟΚ στο Κράσνονταρ όπου γνώρισε την πρώτη του ήττα στη σεζόν και τι ήττα! Με 41 πόντους διαφορά από το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του EuroCup, τη ρωσική Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Η Λοκομοτίβ νίκησε με το εντυπωσιακό 87-46 (!) αφού μετά το πρώτο δεκάλεπτο (18-14) πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο του «δικέφαλου» που γνώρισε τη δεύτερη πιο βαριά ευρωπαϊκή ήττα στην ιστορία του. Μετά το -51 από την Κάλεβ Ταλίν (127-76) πριν από 9 χρόνια για την ίδια διοργάνωση.

Τους πόντους του ΠΑΟΚ σημείωσαν οι: Λάνγκφορντ 1, Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης, Κάρτερ 6 (1), Κακαρούδης 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Οντουμ 2, Βον 12, Σαλούστρος 8.

Στις καθυστερήσεις η Λίβερπουλ

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων εξασφάλισε η Λίβερπουλ την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ: 2-1 τη Σουόνσι στο Ανφιλντ, με Μπαλοτέλι (85') και Λόβρεν!

Η Τσέλσι χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του 81ου λεπτού για να ξεφορτωθεί τη μικρή Σριούσμπερι: 1-2, με σκόρερ και τον Ντρογκμπά.

Κάθε νίκη της Ντόρτμουντ εντός των γερμανικών συνόρων αποτελεί πλέον είδηση. Στο 3-0 επί της Σανκτ Πάουλι, για το Κύπελλο, έκαναν το κομμάτι τους οι Ιμόμπιλε, Ρόις, Καγκάουα. Επεσαν νοκ-άουτ μεταξύ άλλων, το Αννόβερο στο Ααλεν (2-0) και Χέρτα στο Μπίλεφεντ (στα πέναλτυ, από 0-0). Ο Φάνης Γκέκας σκόραρε και στο Κύπελλο Τουρκίας: Ακχισάρ-Ερζερούμ 2-1 στην παράταση. Στο «καμπιονάτο», χθες, Σασουόλο-Εμπολι 3-1, με νταμπλ του Μπεράρντι. Απόψε η Γιουβέντους επισκέπτεται τη Τζένοα.