Κύπελλο Ελλάδας, 2η αγωνιστική

Άμα έχεις Νίκο…διάβαινε!

Με δύο γκολ του Φερνάντεζ ο Αστέρας Τρίπολης (2-1 την Καλλονή) είναι ήδη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ήδη ο Αστέρας Τρίπολης αφού κέρδισε 2-1 την Καλλονή χάρη στα τέρματα του Φερνάντεζ.

Με βροχή ξεκίνησε ο αγώνας στην Τρίπολη, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους Μπακασέτα και Φερνάντεζ να προσπαθούν να βρουν δίχτυα. Ωστόσο το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 40ο λεπτό με τον Αγρίτη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μέρος η Καλλονή προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα όμως οι ευκαιρίες των  Καλτσά και Πάρα πέρασαν άουτ, για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων! Στο 69ο λεπτό ο Φερνάντεζ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 στο 77ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας σφραγίζει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση, έχοντας 6 βαθμούς, ενώ η Καλλονή έμεινε στον 1 βαθμό.

Η επόμενη αγωνιστική (07/01): Τύρναβος- Αστέρας Τρίπολης και Καλλονή- Αιγινιακός

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Κυριακόπουλος (75’ Ρόλε), Τσοκάνης, Μουνάφο, Μούκαμ (67’ Μπαντιμπανγκά), Νίκο, Μπακασέτας (62’ Πάρα), Μπαράλες

Καλλονή (Μαντζουράκης): Δαύκος, Βαλιός, Αντέτζο, Στεφάνοβιτς, Πιπίνης, Τσαμπούρης, Καλτσάς (80' Κεϊτά), Χωριανόπουλος (84' Μπουρούς), Κύπρου, Αγρίτης (77' Μανούσος), Μίνγκας.