Πρέμιερ Λιγκ

Η κατηφόρα συνεχίζεται...για την Λιβερπουλ

Οι «καρακάξες» συνέχισαν την ανοδική τους τροχιά και παρέσυραν και τη Λίβερπουλ, στερώντας της παράλληλα και τα όποια όνειρα για τίτλο.

Η Νιούκαστλ που πριν λίγες μέρες είχε αποκλείσει από το League Cup την Σίτι μέσα στο Μάντσεστερ, και προερχόταν από δύο μεγάλες σερί νίκες στο πρωτάθλημα με Λέστερ και εκτός με Τότεναμ, ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα για να κερδίσει και τους «κόκκινους» με 1-0.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, για  ακόμα ένα ματς ήταν αποκαρδιωτική, δεν έκανε φάση, ενώ η άμυνά της έκανε... δώρο το γκολ των γηπεδούχων. Οι «κόκκινοι» είναι στο -9 από την κορυφή και όλα δείχνουν πως αποχαιρετά πρόωρα την διεκδίκηση του πρωταθλήματος στην Πρέμιερ λιγκ

Η Λίβερπουλ αν και είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν τον Γκαμπριέλ Ομπερτάν στο 27ο λεπτό, άγγιξαν το γκολ στο 37ο λεπτό, όταν ο Γκλεν Τζόνσον απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την προβολή του Παπίς Σισέ. Στην επανάληψη η Νιούκαστλ ανέβασε την απόδοση της και στο 74’ μετά από γύρισμα του Ρεμί Καμπελά και ολιγωρία του Αλμπέρτο Μορένο ο Αγιόσε Πέρες (είχε περάσει ως αλλαγή) άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καμπελά έχασε τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη, ωστόσο αυτό που είχε σημασία ήταν ότι το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Νιούκαστλ: Κρουλ, Γιάνματ, Σ. Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντουμέτ, Σισοκό, Αμπέντ, Κόλμπακ, Ομπερτάν (27' Ομπερτάν), Σισέ (46' Πέρες), Αμεόμπι (66' Καμπελά).