Μπάσκετ Α1,4η αγωνιστική

Κερδισμένος της ημέρας ο Άρης

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν δύσκολα 74-70 του ΚΑΟΔ στη Δράμα, στο μοναδικό διπλό της τέταρτης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ

ΠΑΟΚ, Κηφισιά, Κολοσσός Ρόδου και Ρέθυμνο διατήρησαν αλώβητη την έδρα τους, αντίθετα με τον ΚΑΟΔ που έχασε στο «Δημήτρης Κραχτίδης» από τον Αρη .

Με ηγέτη τον Τόρεϊ Τόμας (12 πόντους με 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 3/7 τρίποντα) οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ. Το παιχνίδι, έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, καθώς η ομάδα του Κώστα Μέξα με τον ασταμάτητο Ζάρα κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο καλάθι με τον Σπυριδωνίδη να κάνει το 70-72. Ο Βεζένκοφ όμως στα 10΄΄ μετά τις 0/2 βολές του Μούρτου και με δικές του 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 70-74.

Ο πατέρας κέρδισε τον γιο του

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο κλειστό της Πυλαίας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 83-71
Το παιχνίδι ήταν ξεχωριστό για τον Σούλη Μαρκόπουλο καθώς απέναντι του είχε να αντιμετωπίσει τον γιο του που είναι προπονητής στην ομάδα του Κόροιβου. Αγωνιστικά τώρα, οι Θεσσαλονικείς, χρειάστηκαν ένα πεντάλεπτο για να βάλουν της βάσης της νίκης καθώς με σερί 10-0 βρέθηκε στο 11’ να προηγείται με δέκα πόντους (25-16 από το 15-16 στο 6’). Από εκεί και μέρα ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία του αγώνα, έφτασε την διαφορά στο +14 (55-41 στο 25’), αλλά το το συγκρότημα του Χάρη Μαρκόπουλου δεν το έβαλε κάτω πλησίασε πρόσκαιρα στους εφτά πόντους (67-60), αλλά οι Θεσσαλονικείς αποκατέστησαν γρήγορα την… τάξη (74-62 στο 36’, 81-65 δύο λεπτά αργότερα), πιστοποιώντας αυτό που φάνηκε σχεδόν από την αρχή, την ανωτερότητά τους από τον αντίπαλό τους.

Σε… τροχιά επιτυχιών παρέμεινε η ΑΕΝΚ

Την τρίτη διαδοχική νίκη της πανηγύρισε η Κηφισιά, που επιβλήθηκε με 63-54 του Απόλλωνα Πατρών. Η απόλυτη κυριαρχία της Κηφισιάς στα ριμπάουντ (45 αντί 26 του Απόλλωνα), οι δεύτερες ευκαιρίες από τα συνολικά δέκα επιθετικά κι ένα εξαιρετικό αμυντικά πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο οι γηπεδούχοι περιόρισαν σε μόλις 27 πόντους τον αντίπαλό τους, ήταν αρκετά στοιχεία ώστε η ομάδα του Ηλία Παπαθοδώρου να περάσει ήρεμο απόγευμα στο Ζηρίνειο. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κακιούζη και Ντέιβις πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (41-27) και χωρίς να απειληθεί στο υπόλοιπο της αναμέτρησης έφθασε άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ντεπούτο με ήττα

Οι Νεοσμυρνιώτες στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο τους, ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο, αλλά στο τέλος προδόθηκαν και έχασαν με 75-65.Οι Κρητικοί είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Σχάφτεναρ ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας double-double

Βαθμολογική ανάσα για τους νησιώτες

Σπουδαία νίκη, από βαθμολογικής άποψης, πανηγύρισε στο Βενετόκλειο ο Κολοσσός Ρόδου με 83-68 επί του Πανελευσινιακού. Οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν όσο τίποτα άλλο την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα,προηγήθηκαμ στο 30’ με 62-61, έδειξαν ικανοί να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα αλλά στην τελευταία περίοδο οι νησιώτες με εξαιρετική άμυνα έτρεξαν σερί 18-0 και συνολικά επιμέρους σκορ 22-6 και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 83-68.