Σούπερ Λίγκα, 9η αγωνιστική

Άλλα ντ' άλλων στην Τρίπολη...

Ένας κακός Ολυμπιακός κι ένας κακός διαιτητής, που με τις υποδείξεις του τα έκανε μαντάρα, έφεραν την ισοπαλία ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Ολυμπιακό (0-0)

Στην Τρίπολη, Αστέρας και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 με πρωταγωνιστή τον διαιτητή του αγώνα Σπάθα που τα έκανε άνω-κάτω! Παράπονα από την διαιτησία έχουν οι Αρκάδες, ενώ υπήρξαν αποδοκιμασίες στο φινάλε από την εξέδρα προς τον Σπάθα.

Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας προσπαθούσε να πλησιάσει την εστία του Ρομπέρτο με αντεπιθέσεις αλλά οι λάθος υποδείξεις για οφσάιντ έφεραν τις πρώτες...μουρμούρες! Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή όμως η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν ήταν στο 41ο λεπτό με το σουτ το Μήτρογλου να περνάει άουτ.
Όλα έδειχναν...καλά μέχρι την στιγμή που ο διαιτητής, Σπάθας, απέβαλε τον Μάσα με δεύτερη κίτρινη κάρτα (θεωρώντας πως έκανε πέφτοντας στο έδαφος ο Μάσα έκανε θέατρο) με τους παίκτες του Αστέρα να αντιδρούν δικαιολογημένα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα να έχει αριθμητικό μειονέκτημα και τον Ολυμπιακό να θέλει να το εκμεταλλευτεί, όμως ο Μήτρογλου στο 54ο λεπτό έστειλε την μπάλα άουτ.  Ο χρόνος περνούσε και το τελικό σφύριγμα της λήξης (0-0) βρήκε τον Μίτσελ να είναι απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του και τον Αστέρα Τρίπολης να στέκεται όρθιος!

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ουσέρο, Μουνάφο, Γιαννιώτας (46’ Τσοκάνης), Ρόλε (74’ Μπαντιμπανγκά), Μάσα, Πάρα (81’ Μπαράλες).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Μανιάτης (58’ Ντουρμάζ), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης (66’ Φουστέρ), Κασάμι (74’ Διαμαντάκος), Ντοσεβί, Μήτρογλου.