Σούπερ Λίγκα, 9η αγωνιστική

Τίποτα δεν τον σταματά!

Ασταμάτητος δείχνει ο ΠΑΟΚ αφού μετά τη νίκη του επί του Εργοτέλη «αγκαλιάζει» μόνος την κορυφή με 22 βαθμούς!

Χωρίς να παίξει ιδιαίτερο καλό ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη, να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (22 βαθμούς) την ώρα που άφησε τον Ολυμπιακό (17 βαθμούς) πέντε πόντους πιο κάτω!

Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν οι παίκτες του Εργοτέλη έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του με τον Ρατς να αποχωρεί και τον Αθανασιάδη να νιώθει ενοχλήσεις στο πόδι του.
Ωστόσο το γκολ δεν άργησε να έρθει, όταν ο  πονεμένος Αθανασιάδης στο 42ο λεπτό έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς να υπάρχει θέληση από τις δύο ομάδες για να αυξήσουν το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας όμως χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, ενώ ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν καλά το υπέρ του σκορ. Κι εκεί που τα λεπτά περνούσαν ο Αθανασιάδης δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με το οποίο ο ΠΑΟΚ μένει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακό ακολουθεί με 17!

Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς (75’ Μπογκντάνοφ), Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γκέντσογλου, Γιουσούφ, Χαντί (59’ Μπαμ Μπαμ ), Χαλκιαδάκης, Παμλίδης (59’ Νόσκοβιτς).

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς (33’ Σπυρόπουλος), Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Μακ (67’ Γκολάσα), Σαλπιγγίδης (85’ Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης.