Football League, 4η αγωνιστική

Όρθια στις καθυστερήσεις!

Με δύο γκολ στο 92' και 96' η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και επιρκάτησε 2-1 του Αχαρναϊκού

Σε ένα παιχνίδι που όλοι περίμεναν ότι θα ήταν... εύκολο η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως με τα τέρματα των Ντακόλ και Μπρέσεβιτς κατάφερε και πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Αχαρναϊκού, κάνοντας το 4 στα 4 στην Football League.

Το νικητήριο γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Μπρέσεβιτς Το νικητήριο γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Μπρέσεβιτς

Το παιχνίδι ξεκίνησε και διεκόπη στα 30 δευτερόλεπτα! Κι αυτό γιατί η αστυνομία έριχνε δακρυγόνα στους δρόμους γύρω από το γήπεδο για να ξεκινήσει και να υπάρξει εκ νέου διακοπή στο 13ο λεπτό. Μετά από αυτά το παιχνίδι ξεκίνησε με το αριστερό για την Ενωση αφού στο 26ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Γέσιτς να κάνει το 1-0 για τον Αχαρναϊκό.
Το γκολ αυτό έφερε αναστάτωση στους παίκτες του Δέλλα που έδειχναν να μην έχουν το μυαλό τους στον αγώνα με αποτέλεσμα να κάνουν λάθη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αν πετύχουν και δεύτερο τέρμα όμως ο Ανέστης εξουδετέρωσε το σουτ του Ταμπάκη (32'), ενώ η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 35ο λεπτό με τον Κορδέρο να πλασάρει άουτ.

Η επανάληψη έφερε αλλαγές για την ομάδα του Δέλλα, με τους Ζόριτς και Ντακόλ να περνάνε στον αγώνα αντί των Πλατέλλα και Ανάκογλου. Λίγο αργότερα πέρασε στον αγώνα και ο Μπρέσεβιτς στην θέση του Κολοβέτσιου και το σύστημα άλλαξε προς το καλύτερο! Ο χρόνος περνούσε και οι αλλαγές του Δέλλα έδωσαν τις λύσεις. Στο 92ο λεπτό ο Ντακόλ με κεφαλιά έκανε το 1-1, για να έρθει ο Μπρέσεβιτς στο 96ο λεπτό να κάνει την ανατροπή για το 1-2 και να δώσει την νίκη στην ομάδα του.
Μια νίκη που έφερε στην ΑΕΚ το 4 στα 4, αφήνοντας την κακή αγωνιστική εικόνα της στο παρελθόν.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Ταμπάκης (72’ λ.τ. Καλογερόπουλος), Γέσιτς, Αθανασίου (52’ Καλαμιώτης), Παπατόλιος, Ιωαννίδης, Μανουσάκης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Γεωργέας, Κολοβέτσιος (71’ Μπρέσεβιτς), Λαμπρόπουλος, Μπακάκης Κορδέρο, Ανάκογλου (62’ Ντακόλ), Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Πλατέλλας (56’ Ζόριτς), Αραβίδης