Σούπερ Λίγκα, 9η αγωνιστική

Πέντε ήταν αρκετά!

Πετυχαίνοντας πέντε τέρματα ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη με 5-2 επί της Ξάνθης

Την συντριβή με 5-2 γνώρισε η Ξάνθη από τον Παναιτωλικό για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Γκολ από τα αποδυτήρια πέτυχε η Ξάνθη με τον Λισγάρα να κάνει το 1-0 δίνοντας στο παιχνίδι ενδιαφέρον. Από την άλλη ο Παναιτωλικός ξεπέρασε γρήγορα το σκορ του τέρματος και προσπάθησε να ψάξει την ισοφάριση με σκοπό να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κάτι που έγινε στο 21ο λεπτό με τον Βιγιαφάνες να κάνει το 1-1 και να διώχνει το άγχος από την ομάδα του. Έμεναν άλλα είκοσι λεπτά για το τέλος το πρώτου μέρους και κανείς δεν περίμενε πως θα εξελισσόταν το παιχνίδι.
Στο 45ο λεπτό ο Βιγιαφάνες με σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-1 υπέρ του Παναιτωλικού. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις λίγα λεπτά αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουσέρο έκανε το 2-2 με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για τον Παναιτωλικό. Στο 53ο λεπτό ο Ετζενγκέλε έκανε το 3-2 για να πάρει κεφάλι στο σκορ η ομάδα του, ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Μαρτίνες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-2! Η Ξάνθη δεν μπορούσε να συνέλθει από τον χορό τερμάτων και ήρθε και πέμπτο. Στο 69ο λεπτό ο Κάπελ διαμόρφωσε το 5-2 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους περίπου 3.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες.
Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε τίποτα με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Μπρακάλι, Κ. Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Κάπελ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο (37’ Άλβες), Βιγιαφάνες (86’ Μήλιος), Ν. Μαρτίνες (81’ Κόρμπος), Ετζενγκέλε, Φωτάκης.

SKODA Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Κολλαράς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (33’ Ομπόντο), Καπετάνος (59’ Ράνος), Λισγάρας, Καρυπίδης.