Του 'λειψε μόνο το γκολ (του Σπάθα)

Ο Ολυμπιακός ήθελε, αλλά δεν μπορούσε προχτές στην Τρίπολη (0-0). Ατυχία; Αν με 22 τελικές προσπάθειες σε ενενήντα λεπτά αγώνα δεν καταφέρνεις έστω μία φορά να στείλεις την μπάλα στα δίχτυα και με τον αντίπαλο να παίζει για 50 λεπτά με παίκτη λιγότερο (λόγω της αποβολής του Μάσα, στο 42'), τότε δεν είναι μόνο θέμα τύχης.

Η αποβολή του Μάσσα απ' τον Σπάθα που... είδε θέατρο Η αποβολή του Μάσσα απ' τον Σπάθα που... είδε θέατρο  Πόσω μάλλον όταν έχουν προηγηθεί στα εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, η ήττα από τον Ατρόμητο, η ισοπαλία με τον Παναιτωλικό και η (μοναδική μέχρι σήμερα) νίκη -με την ψυχή στο στόμα- με τον Εργοτέλη. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη...

Οι ερυθρόλευκοι έχουν πρόβλημα να διασπάσουν τις κλειστές άμυνες και ειδικά απέναντι σε αντιπάλους που παίζουν με ψυχή και τσαμπουκά, όπως ο μαχητικός, πεισματάρης και ψυχωμένος προχτές Αστέρας που είναι μία από τις τρεις - τέσσερις καλύτερες ομάδες της Σούπερ Λίγκας. Ούτε μπορεί να σταθεί σαν δικαιολογία για τον Ολυμπιακό η απουσία του Ντομίνγκες, διότι ήταν βασικός, τόσο στο Αγρίνιο (1-1) όσο και στο Περιστέρι (0-1). Πρωταγωνιστές του αγώνα όμως ήταν το ανεκδιήγητο διαιτητικό τρίο... Ο Ηλίας Σπάθας και η παρέα του...

Ο Πειραιώτης απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι είναι κακός διαιτητής. Και δικαίωσε όλους εκείνους που δεν τον θέλουν στα παιχνίδια τους. Το ίδιο θα έπρεπε να πράξει και ο Ολυμπιακός. Γιατί ο μεν Αστέρας υπέφερε αγωνιστικά για ενενήντα λεπτά από τον διαιτητή και τους βοηθούς του, ο δε Ολυμπιακός όμως υποφέρει και θα υποφέρει επί ημέρες, αν όχι εβδομάδες εκτός γηπέδου με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που έχει δημιουργηθεί, μετά τις τραγελαφικές αποφάσεις τους.

Διότι, αν ο Σπάθας δεν μπορεί να διακρίνει πότε ένα παίκτης κάνει θέατρο και πότε χάνει την ισορροπία του, τον βηματισμό του και πέφτει στο έδαφος, στο κέντρο του γηπέδου και όχι με σκοπό να κερδίσει κάποιο πέναλτι, όπως συνέβη με τον Μάσα που αποβλήθηκε (42', με 2η κίτρινη κάρτα), τότε υπάρχει πρόβλημα. Και θα έπρεπε να κρεμάσει τη σφυρίχτρα του.

Οπως θα έπρεπε να πάρουν τα σημαιάκια και από τους βοηθούς Κοντιζά και Σωτηρόπουλο. Ο πρώτος υπέδειξε τρία ανύπαρκτα οφσάιντ στο α' ημίχρονο εναντίον του Αστέρα (5', 15', 35'), εκ των οποίων το δεύτερο απέφερε την πρώτη κίτρινη κάρτα (για διαμαρτυρία) του Μάσα. Ο δεύτερος υπέδειξε δύο ανύπαρκτα οσφάιντ στο β' ημίχρονο, πάλι εναντίον των Αρκάδων (66', 90').