Πρώτα ντέρμπι, μετά περίπατος

Ντέρμπι για 30 λεπτά, περίπατος στα τελευταία δέκα. Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε δύο τις νίκες του στο πρωτάθλημα, αφού χάρη σε ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε επιμέρους σκορ 22-6, όχι μόνο νίκησε τον Πανελευσινιακό (83-68), αλλά πήρε και μία μεγάλη διαφορά που δεν αποκλείεται να του χρησιμεύσει στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Μέχρι το 30ό λεπτό ο προερχόμενος από αλλαγή προπονητή μετά την απόλυση του Γιώργου Σκαραφίγκα Πανελευσινιακός το πάλευε για τα καλά έχοντας μάλιστα το προβάδισμα με 62-61. Ομως η ομάδα της Ρόδου, όπως είχε κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν και ειδικά την προηγούμενη σεζόν, φόρεσε το καλύτερό της κοστούμι στην τελευταία περίοδο. Το δίδυμο Αγγελος Τσάμης-Μάικ Τζέιμς αποδείχθηκε... αχτύπητο, με τον πρώτο να έχει 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Α1), 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον δεύτερο 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού στη νίκη.

«Ο αγώνας για εμάς ήταν ζωής ή θανάτου, ώστε να μην μπούμε από νωρίς σε περιπέτειες και οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια που τα κατάφεραν», είπε ο προπονητής του Κολοσσού που έβγαλε το καπέλο στον «εκπληκτικό», όπως τον χαρακτήρισε, Τσάμη.

«Δυστυχώς στο κρίσιμο σημείο χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας», παραδέχθηκε ο υπηρεσιακός (;) τεχνικός της ομάδας της Ελευσίνας Λευτέρης Τσαουσίδης, ο οποίος επισήμανε πως «είχαμε σημαντικές εξελίξεις μέσα στην εβδομάδα και αναγκαστήκαμε να προετοιμαστούμε χωρίς προπονητή μέσα σε λίγες μέρες».