Τσάμπιονς Λιγκ, 4η αγωνιστική

Έχασε τη μάχη αλλά όχι τον...πόλεμο!

Μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 απότ ην Γιουβέντους Ολυμπιακός, ωστόσο η πρόκριση για την ομάδα του Μίτσελ παραμένει ακόμα ζωντανή

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο Τορίνο, η Γιουνέντους επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού σε ένα παιχνίδι που είχε ανατροπές κι ένα χαμένο πέναλτι από τους γηπεδούχους, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Μάλμε.

Ένα γρήγορο γκολ ήθελε η Γιουβέντους και το πέτυχε! Η “Κυρία” πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα αφού στο 20ο λεπτό ο Ανδρέα Πίρλο στην 100η του εμφάνιση στην διοργάνωση, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για το 1-0. Χαρά η οποία δεν κράτησε για πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) με την κεφαλιά του Μποτία. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το τέρμα που θα τους έδινε εκ νέου το προβάδισμα ωστόσο ούτε ο Μοράτα (31') ούτε ο Πογκμπά (42') δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί ήθελαν το γκολ απείλησαν με τους Τέβες (47') και Βιδάλ (56'), όμως οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που πέτυχαν το γκολ! Στο 61ο λεπτό ο Ετινγκά έφερε... τούμπα το ματς κι έβαλε μπροστά στο σκορ του Πειραιωτες κάνοντας το 2-1 χωρίς να ξέρει τι θα επακολουθήσει μετά. Κι αυτό γιατί στο 65ο λεπτό σε μία ατυχία ο Ρομπέρτο με αυτογκόλ  (ο Γιορέντε έκανε την κεφαλιά που βρήκε αρχικά στο δοκάρι κι έπειτα στο σώμα του Ισπανού τερματοφύλακα) έδωσε την ευκαιρία στην Γιουβέντους να κάνει το 2-2, για να ολοκληρωθεί... το κακό στο αμέσως επόμενο λεπτό. Η Γιουβέντους έκανε την δική της ανατροπή και με τον Πογκμπά (66') διαμόρφωσε το 3-2 βάζοντας στην παιχνίδι “φωτιά”.
Ο Μίστελ τα έπαιξε όλα για όλα, πέρασε στον αγώνα τον Διαμαντάκο, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης όμως το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ της Γιουβέντους (3-2) η οποία έχασε πέναλτι με τον Βιδάλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ετσι Ολυμπιακός και Γιουβέντους ισοβαθμούν με 6 βαθμούς, ενώ πρώτη βρίσκεται η Ατλέτικο Μαδρίτης με 9 βαθμούς.

Η βαθμολογία (Α' όμιλος): Ατλέτικο Μαδρίτης 9, Ολυμπιακός και Γιουβέντους 6,  Μάλμε 3

Η επόμενη αγωνιστική (24/11): Ατλέτικο Μαδρίτης-Ολυμπιακός (21:45) Μάλμε-Γιουβέντους (21:45)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λιχστάινερ, Ασαμόα (83’ Περέιρα), Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Βιντάλ, Πογκμπά, Μαρκίζιο (70’ Παντοΐν), Μοράτα (58' Γιορέντε), Τέβες.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Εντινγκά (78' Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (83' Διαμαντάκος), Τσόρι (71’ Φουστέρ), Αφελάι, Μήτρογλου.