ΠΑΟ: Με πολύ κόσμο και Μπεργκ

Η Λεωφόρος θα είναι κατάμεστη αύριο στο ματς με την Αϊντχόφεν και οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού είναι πολύ πιθανό να ξαναδούν βασικό τον Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός επιθετικός έπαιξε για 14 λεπτά πριν από μία εβδομάδα στο ματς κυπέλλου με τον Παναιτωλικό και ο Γιάννης Αναστασίου σκέφτεται να τον ξεκινήσει από την αρχή του αγώνα.

Οι «πράσινοι» θέλουν τη νίκη και ο προπονητής τους αναμένεται να χρησιμοποιήσει για 60-70 λεπτά τον Μπεργκ ποντάροντας στην ευχέρεια που έχει στο σκοράρισμα.

Στην ενδεκάδα θα βρίσκεται σίγουρα ο Μέντες που έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ενώ στον κεντρικό άξονα αναμένεται να αγωνιστεί ο Μπου. «Η καλή εμφάνιση που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο στην Ολλανδία μάς δίνει θάρρος. Αν παρουσιάσουμε το ίδιο πρόσωπο στην Αθήνα, έχουμε καλές πιθανότητες να νικήσουμε», δήλωσε ο Ολλανδός μέσος.

Ο Γκόρντον Σίλντενφελντ επέστρεψε στις προπονήσεις, καθώς ξεπέρασε τον τραυματισμό που «κληρονόμησε» στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (κάταγμα σε δάχτυλο του ποδιού), αλλά σήμερα θα ξεκαθαρίσει αν θα είναι στην αποστολή.

Πριν από την έναρξη του αγώνα με την Αϊντχόφεν ο Παναθηναϊκός θα τιμήσει τον Γιόνας Κόλκα για την προσφορά του στην ομάδα (αγωνίστηκε τη διετία 2001-'03 έχοντας 73 συμμετοχές και πέντε γκολ). Ο Φινλανδός εργάζεται στις ακαδημίες της ολλανδικής ομάδας και αύριο το πρωί θα παρουσιάσει στους τεχνικούς της «πράσινης» ακαδημίας το πρότζεκτ που χρησιμοποιεί (η Αϊντχόφεν) για την στελέχωση και την ανάδειξη νέων ταλέντων.