Τσάμπιονς Λιγκ, 4η αγωνιστική

Το τελευταίο του χαρτί στο Άμστερνταμ!

Όλα για όλα θα τα παίξει ο ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αγιαξ με σκοπό την τρίτη θέση της βαθμολογίας

Την ήττα με 1-0 και παράλληλα τον αποκλεισμό του από την επόμενη φάση Τσάμπιονς Λιγκ, από την Παρί Σεν Ζερμέν γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ. Πλέον οι Κύπριοι θα ταξιδέψουν στο Άμστερναμ με στόχο ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι στον Αγιαξ που θα τους δώσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Με το δεξί ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Παρί αφού μόλις στα 55 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Καβάνι με γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0. Όπως ήταν φυσικό το τέρμα αυτό “πάγωσε” τους παίκτες του Δώνη, οι οποίοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Νούνο Μοράες (12'), ενώ ο σκόρερ του αγώνα είχε δοκάρι στο 16ο λεπτό.

Η επανάληψη δεν έκρυβε εκπλήξεις με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται εξαιρετικά το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης όμως ο Αλωνεύτης αστόχησε στο 69ο λεπτό. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Παρί να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η ομάδα του Δώνη θα προσπαθήσει για την τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Βαθμολογία (6ος Ομιλος): Παρί 7, Μπαρτσελόνα , Αγιαξ 2, ΑΠΟΕΛ 4 1

Παρί: Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μάξουελ, Μότα, Ματουιντί, Λούκας (86' Καμπάιγ), Παστόρε, Λαβέτσι (78' Λαβέτσι), Καβάνι.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Καρλάο, Αμορίν, Ιωάννου, Γκόμες (46' Σέρινταν), Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ, Μαντούκα (59' Ντε Βινσέντι), Τζεμπουρ (63' Αλωνεύτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των υπολοίπων αναμετρήσεων:
Άγιαξ- Μπαρτσελόνα 0-2, Μπιλμπάο- Πόρτο 0-2, Σαχτάρ- ΜΠΑΤΕ 5-0, Μπάγερν- Ρόμα 2-0, Μάνστεστερ Σίτι- ΤΣΣΚΑ 1-2, Μάριμπορ- Τσέλσι 1-1, Σπόρτινγκ- Σάλκε 4-2