Νίκη για ΠΑΟΚ, 66-63 τη Βέντσπιλς

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στο EuroCup καθώς επικράτησε εκτός έδρας της λετονικής Βέντσπιλς με 66-63 και μπήκε για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο «δικέφαλος» σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι και στα 40 λεπτά, πήρε μία καλή διαφορά στα μισά της 4ης περιόδου με τρίποντα των Τσόχλα και Λάνγκφορντ και στο τέλος όντας εύστοχος στις βολές με τον Χαραλαμπίδη κράτησε τη νίκη. Τους πόντους της ελληνικής ομάδας πέτυχαν οι: Λάνγκφορντ 7 (1), Χαραλαμπίδης 7 (1), Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 7 (1), Δέδας, Οντουμ 4, Βον 14, Σαλούστρος 2.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη Τετάρτη (12/11) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής (τελευταίας του πρώτου γύρου) εντός έδρας η πρωταθλήτρια Μαυροβουνίου, Μπουντούτσνοστ.

ΝΒΑ: Αισθητή την παρουσία τους έκαναν ξανά Κώστας Παπανικολάου και Γιάννης Αντετοκούνμπο στους αγώνες Χιούστον Ρόκετς και Μιλγουόκι Μπακς αντίστοιχα στο ΝΒΑ πανηγυρίζοντας μάλιστα νίκες. Ο Κ-Παπ «φλέρταρε» (κατά κάποιο τρόπο...) με το τριπλ νταμπλ έχοντας 8 πόντους (2/2δ., 2/8τρ.), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 τάπες μένοντας στο παρκέ για 37 λεπτά (!) βοηθώντας τους Ρόκετς να νικήσουν 108-91 εκτός έδρας το Μαιάμι.

Οσο για τον «Αντέτο» είχε 11 πόντους (3/5δ., 1/2τρ., 2/2β.,) και ακόμη 3 ριμπάουντ και μία ασίστ στην πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από 20 σερί ήττες (από τον περασμένο Φεβρουάριου) κόντρα στην Ιντιάνα με 87-81.