Δεν υπάρχουν στο... χάρτη οι νεοφερμένοι φορ

Πολλοί στέκονται στα λάθη της άμυνας και ελάχιστοι στην έλλειψη αποτελεσματικότητας των επιθετικών του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σίγουρα, ο Μποτία δεν είναι Μανωλάς και ο 35χρονος πια Αμπιντάλ δεν είναι Μέλμπεργκ ή Αβραάμ Παπαδόπουλος στα καλά του.

Ομως, οι ερυθρόλευκοι δεν έχουν συγκεντρώσει τους βαθμούς που θα ήθελαν και μπορούσαν να έχουν μέχρι τώρα στη διοργάνωση, όχι τόσο εξαιτίας των γκολ που δέχτηκαν όσο εκείνων που δεν ήρθαν από τους ακραίους και τον κεντρικό επιθετικό. Τέτοια εποχή πέρυσι ο Μήτρογλου μετρούσε τρία γκολ σε τέσσερις αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ και με εκπληκτική απόδοση αλλά και ασίστ στα ματς. Τώρα, μετρά μόλις ένα γκολ και αρκετές φορές δείχνει εκτός κλίματος. Πέρυσι, ο Ολυμπιακός πήρε γκολ από τον Βάις (στο 1-4 με την Παρί) και τον Ντομίνγκες (στο 1-1 με την Μπενφίκα στη Λισαβόνα). Τώρα, ο Αργεντινός είναι μακριά από τις τελικές φάσεις και το γκολ. Θα πείτε, σκόραραν ο Κασάμι (στο 1-0 κόντρα στη Γιουβέντους) και ο Αφελάι (στο 3-2 επί της Ατλέτικο), όμως εκτός έδρας αυτοί που έχουν βρει δίχτυα μέχρι στιγμής είναι ο (στόπερ) Μποτία και ο (αμυντικός χαφ) Εντινγκά.

Το ρίσκο του Ολυμπιακού το καλοκαίρι σε ό,τι αφορά τις επιλογές στα πλάγια και στην κορυφή της επίθεσης δεν του έχει βγει. Ο Ντουρμάζ που, αρχικά, προοριζόταν για βασικός, έμεινε εκτός αποστολής προχτές και γενικά δεν έχει βοηθήσει την ομάδα. Ο Ντοσεβί, που είναι εκτός λίστας για τα ματς της Ευρώπης, κινείται σε ρηχά νερά στο πρωτάθλημα, το ίδιο και ο Γκαζαριάν. Με λίγα λόγια κανένας τους δεν είναι Κάμπελ. Μόνο ο Αφελάι παρουσιάζεται καλύτερος από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ο Μήτρογλου δεν είναι ίδιος με εκείνον προ του τραυματισμού του, ο Μπενίτες δεν έχει ούτε λεπτό συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο Πουλίδο δεν ξεμπέρδεψε έγκαιρα με την Τίγκρες και ο Διαμαντάκος έχει παίξει όλα κι όλα επτά λεπτά ως αλλαγή εναντίον των «μπιανκονέρι».