Ο ΑΠΟΕΛ ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ 1-0 ΜΕ ΓΚΟΛ ΑΠ' ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Ονειρο... ενός λεπτού

Λιγότερα από 60 δευτερόλεπτα άντεξε το όνειρο του ΑΠΟΕΛ στο Παρίσι. Βυθισμένοι στο πηγάδι από το 1ο λεπτό, οι πρωταθλητές Κύπρου έχασαν τη μεγάλη τους ευκαιρία στο 12' με το σουτ-τσαρουχιά του Νούνο Μοράις.

Ο Μέσι σκοράρει (με κεφαλιά) και ισοφαρίζει το ρεκόρ του Ραούλ στο σεντόνι... Ο Μέσι σκοράρει (με κεφαλιά) και ισοφαρίζει το ρεκόρ του Ραούλ στο σεντόνι...  Ακολούθησε άκαρπο μονότερμα ως το φινάλε. Απτόητος από την αποβολή του σε αγώνα του γαλλικού πρωταθλήματος, ο σκόρερ Εντινσον Καβάνι επιμένει να πανηγυρίζει πυροδοτώντας με τα χέρια του αόρατη καραμπίνα.

Ο Λιονέλ Μέσι ισοφάρισε πρώτος το ρεκόρ του Ραούλ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκάει από τη ζήλεια του. Το «νταμπλ» του Αργεντινού στο Αμστερνταμ (36', 76') τον έφερε στα 71 γκολ, έναντι 70 του Πορτογάλου. Η Μπάρτσα έγλειψε με το 2-0 τις πληγές των τελευταίων Σαββατοκύριακων. Ο Αγιαξ τελείωσε το 70ό παιχνίδι της δικής του ιστορίας με μειονέκτημα, αφού ο Φέλτμαν αντίκρυσε κόκκινη στο 71'.

Το BBC γράφει ότι ο Ελληνας ρέφερι Τάσος Σιδηρόπουλος τα θαλάσσωσε στο Μάντσεστερ: «Εβγαζε στην τύχη τις κάρτες και δεν ήξερε σε ποιόν τις έδειχνε». Απέβαλε στο τελευταίο 20λεπτό δύο παίκτες της Σίτυ, τους Φερναντίνιο και τον Γιάγια Τουρέ. Ο τελευταίος πέτυχε το γκολ των πρωταθλητών Αγγλίας με φάουλ στο 8', αλλά ο εξίσου Ιβοριανός Σεϊντού Ντουμπιά εξολόθρευσε τους «γαλάζιους» του Μάντσεστερ, με δύο προσωπικά γκολ στο α' ημίχρονο (2', 34'). Τα πετροδολάρια των Αράβων δεν τους έσωσαν από το ρεζιλίκι.

Δύσκολη βραδιά

Ηταν δύσκολη βραδιά για Ελληνες αυτή η χθεσινή. Οι Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας ξεκίνησαν βασικοί στην άμυνα της Ρόμα στο Μόναχο, αλλά η Μπάγερν προσέθεσε άλλα δύο γκολ στα 7 του πρώτου αγώνα. Τα έβαλαν, στο ρελαντί, οι Ριμπερί (38'), Γκέτσε (64'). Ο ασθενής Ρόμπεν έμεινε στο ξενοδοχείο.

Σχεδόν 6 μήνες πέρασαν από την τελευταία ήττα της Τσέλσι: από τα ημιτελικά του περυσινού Τσάμπιονς Ληγκ. Ο Σκοπιανός Αγκίμ Ιμπραήμι της Μάριμπορ προσπάθησε να γκρεμίσει το σερί με αριστερό πλασέ-αριστούργημα στο 50'. Ο υιός Ζάχοβιτς έχασε ευκαιρία από αυτές που στοιχειώνουν καριέρες αμέσως μετά. Το γκολ της ισοφάρισης το έβαλε ο αμυντικός μέσος Μάτιτς στο 73', ενώ ο Βέλγος Αζάρ έχασε πέναλτυ στο τέλος.

Η Σάλκε γνώρισε συντριβή στη Λισσαβώνα και κινδυνεύει πιά με αποκλεισμό. Η Σπόρτινγκ απάντησε με Σαρ (26'), Τζέφερσον (52'), Νάνι (72'), Σλιμανί (90') στο αυτογκόλ του τελευταίου (17'). Σκόραρε και ο Αόγκο στο 3-2.

Σε μία άλλη γωνιά της Ιβηρικής, η Πόρτο άλωσε το Μπιλμπάο με σκόρερς του Τζάκσον Μαρτίνες (56') και Γιασίν Μπραχίμι (76'), οπότε ο Ερνέστο Βαλβέρδε είπε πικρό και πρόωρο «αντιός» στη διοργάνωση.

Τα γκολ που έφαγε η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ έγιναν ντουζίνα, μετά το χθεσινό 5-0: Σρνα 19', Τεσέιρα 48', Λ.Αντριάνο 58' πεν., 83', 90+3'. Ο τελευταίος είχε βάλει πέντε στον πρώτο αγώνα.