Γιουρόπα Λιγκ, 4η αγωνιστική

Αστέρας ήταν!

Οι Αρκάδες αγωνίστηκαν για το καλύτερο απέναντι στην Τότεναμ, ωστόσο ηττήθηκαν με 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε, πάλεψε για ένα καλύτερο αποτέλεσμα απέναντι στην Τότεναμ όμως υποχρεώθηκε σε ήττα με 2-1, για την 4η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπεσίκτας επικράτησε 2-1 της Παρτιζάν.

Από την αρχή του αγώνα η Τότεναμ έδειξε πως ήθελε τη νίκη όμως η καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων εμπόδιζε την δημιουργία αξιόλογων φάσεων. Ο Αστέρας έδειχνε να ισορροπεί το παιχνίδι  και προσπάθησε να πετύχει το τέρμα που ήθελε ωστόσο όσες φορές προσπάθησε ο Σανκαρέ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Μάσα (30').
Κι επειδή η μπάλα τιμωρεί το γκολ ήρθε αλλά για την Τότεναμ. Στο 32ο λεπτό ο Τάουνσεν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε από τον Σανκαρέ για το 1-0, που στη συνέχεια έγινε 2-0 χάρη στον Κέιν (42') για να πάει η Τότεναμ με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια.

Ωστόσο το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο! Οι Αρκάδες  μπήκαν με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα τους ξανά έβαζε στο παιχνίδι, ωστόσο χωρίς να το καταφέρει. Τσοκάνης (46'). Πάρα (51'), και Μάσα (72') δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα παρότι τους δόθηκαν οι ευκαιρίες με τον χρόνο να περνάει ανεκμετάλλευτος. Στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους ωστόσο ο Κέιν αστόχησε, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Αστέρας να κάνει το σωστό. Στο 89ο λεπτό ο Μπαράλες μείωσε σε 1-2, όμως η νίκη παρέμεινε μέχρι το τέλος για την Τότεναμ.

Βαθμολογία γ' ομίλου: Τότεναμ και Μπεσίκτας 8, Αστ. Τρίπολης 4, Παρτιζάν 1

Επόμενη αγωνιστική (27/11): Τότεναμ-Παρτιζάν, Αστέρας-Μπεσίκτας

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Τσοκάνης (60’ Μπαντιμπανγκά), Μουνάφο (81’ Γιαννιώτας), Ουσέρο, Μάσα, Ρόλε, Πάρα (84’ Μπαράλες)

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Βορμ, Ντάιερ, Ντέιβις, Φερτόνχεν, Φάζιο, Σταμπουλί, Ντεμπελέ, Λαμέλα (46’ Σολδάδο), Τάουσεντ, Έρικσεν (63’ Μέισον), Κέιν (76’ Παουλίνιο)