Ευρωλίγκα

Έγραψε ιστορία η Τουρόφ

Πρώτη νίκη στην ιστορία των Πολωνών στην Euroleague καθώς κέρδισαν την Μπάγερν με 89-78. Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Αναντολού Εφές απέναντι στη Νίζνι Νόβγκοροντ, ενώ η Ζαλγκίρις υπέταξε την Ούνικς Καζάν. Ήττα-σοκ για την Μακάμπι στη «Nokia Arena»

Η Τουρόφ πέτυχε την νίκη της βραδιάς στην Euroleague, καθώς με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, κερδίζοντας με 89-78 την Μπάγερν.

Οι Βαυαροί που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-17, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας...έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-39. Στην επανάληψη η Τουρόφ συνεχιζοντας με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό  από το πρώτο μέρος και με ηγέτη τον Νταμιάν Κούλιγκ, που είχε 22 πόμτους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ, αύξησε την διαφορά στο +11 (70-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου παίρνοντας προβάδισμα για την νίκη.
Ένα γρήγορο τρίποντο από τον Γιάγκλα και ένα εύστοχο λέι απ του Μπράιαντ ήταν ικανό να βάλει προς στιγμήν «φωτιά» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (70-64 στο 31’), όμως το... μάτι των παικτών του Μίοντραγκ Ραΐκοβιτς γυάλιζε  και με τους Ράιτ και Κόλινς να βάζουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, δεν άφηναν περιθώρια στους Γερμανούς που παρότι προσπαθούσαν με τον Στάιγκερ να απειλήσουν δεν κατάφερναν να αλλάξουν το ρου του αγώνα (78-71 στο 35'). Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 89-78 υπέρ των πρωταθλητών Πολωνίας που έγραψαν ιστορία.

Ασταμάτητη η  Ζαλγκίρις

Την τρίτη διαδοχική νίκη της, σε τέσσερις αναμετρήσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα, πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-71 επί της Ούνιξ Καζάν. Το συγκρότημα του Γκιντάρας Κράπικας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέιμς Άντερσον (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ), επικράτησε  πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ της Ούνικς Καζάν. Από τους φιλοξενούμενους οι 24 πόντοι του Κιθ Λάνγκφορντ δεν ήταν αρκετοί. Όσον αφορά τους Έλληνες της Ούνικς, ο Νίκος Ζήσης σε 15 λεπτά πέτυχε 2 πόντους , ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 32 λεπτά είχε 11 πόντους.

Καθάρισε... ο Περπέρογλου

Στην «Nagorny Αrena», η διαφορά επιπέδου της  Αναντολού Εφές, της έδωσε τη νίκη με 76-66 απέναντι στην Νιζνί. Οι Ρώσοι προσπάθησαν και πέτυχαν προς στιγμήν να επιστρέψουν στο παιχνίδι καθώς με έτρεξαν με  επί μέρους 21-7, έως το 66-72 στο 39', με τον Περπέρογλου όμως να λήγει την επανάσταση, με τρίποντο στα 44'' πριν το τέλος και να χαρίζει στην ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς την νίκη.

Το αουτσάιντερ κέρδισε το φαβορί στο Ισραήλ

Η Τσεντεβίτα «έκλεισε» το σπίτι της Μακάμπι νικώντας με 83-73 χάρη σε έναν εξαιρετικό Ρόκο Λένι Ούκιτς. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα έπιασε στον ύπνο την «ομάδα του λαού», προηγήθηκε το ημίχρονο με 44-40, και τους Γκόρντιτς και Ούκιτς στο φινάλε της τρίτης περιόδου εκτίναξε την διαφορά στο  +11 (51-62) παγώνοντας τη «NOKIA Arena». Πίλεπιτς και Ούκιτς φρόντισαν στην τελευταία περίοδο με συνεχόμενα καλάθια να διατηρούν  την πρωτοπορία και να οδηγούν την Κροατική ομάδα στην νίκη  με 83-73