Σούπερ Λίγκα, 10η αγωνιστική

Πραγματική Καλλονή!

Με το «διπλό» έφυγε από την Νέα Σμύρνη η Καλλονή (2-0 τον Πανιώνιο)

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε η Καλλονή από την Νέα Σμύρνη, καθώς με σκόρερ τους Κεϊτά και Χουάνμα επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου, για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγας.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Πανιωνίου, ωστόσο όσες φορές επιχείρησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα βρήκαν “βράχο” απέναντι τους που ακούει στο όνομα Χογκ. Η Καλλονή προσπάθησε να βρει τα πατήματά της στο γήπεδο, ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι. Στο 30ο λεπτό ο Χουάνμα ανατράπηκε από τον Γκέζο, με τον Παπαδόπουλο να λέει “όχι” στην εκτέλεση του Λεοζίνιο. Ο Πανιώνιος έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όμως το σουτ του Φούντα σταμάτησε στο δοκάρι του Χογκ και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Έτσι όπως άρχισε το πρώτο μέρος, άρχισε και το δεύτερο! Ο Πανιώνιος μπήκε ορεξάτος στον αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες κυρίως με τον Φούντα όμως η μπάλα δεν του έκανε την χάρη!  Για να έρθει η τιμωρία για τους Πάνθηρες στο 65ο λεπτό. Ο Κεϊτά, που είχε περάσει στον αγώνα πριν πέντε λεπτά, άνοιξε το σκορ βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα (2-0) από τον Χουάνμα στο 81ο λεπτό.

Ετσι η Καλλονή ανέβηκε στους 18 βαθμούς, ενώ ο Πανιώνιος έμεινε στους 8.

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Γκέζος, Οικονόμου, Γιάννου, Σιώπης (72’ Ιμπαγάσα), Πάνος, Μπουμάλ, Τασουλής, Μητρόπουλος, Φούντας (80’ Ντουρμισάι), Κολοβός

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Πιπίνης, Καλτσάς, Ναβάρο, Λεοζίνιο (73’ Καμαρά), Χουάνμα (82’ Μπαρέρα), Στεβάνοβιτς, Μίνγκας (61’ Κεϊτά)