Σούπερ Λίγκα, 10η αγωνιστική

Αυτός ο Παναθηναϊκός μπορεί...

Ο σπουδαίος Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε το ντέρμπι της Τούμπας με 2-1.

Σε μία τεράστια νίκη προχώρησε το βράδυ της Κυριακής (09/11) ο Παναθηναϊκός, αφού με τα γκολ των Ατζαγκούν και Καρέλη έφυγε με το διπλό (2-1) από την Τούμπα, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα.

Όλοι περίμεναν το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, να δουν ποδόσφαιρο και να μάθουν τον νικητή! Οι γηπεδούχοι είχαν ελλείψεις στην σύνθεσή τους κάτι που φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο αφού η αριστερή πλευρά ήταν μάλλον ανύπαρκτη. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε πολύ καλά τον αγώνα από τα πρώτα λεπτά με τον Κουτρουμπή να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τους Κλωναρίδη και Καρέλη να προσπαθούν να βρουν δίχτυα. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους πράσινους ήρθε στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Δώνη να σταματάει στο δοκάρι.

Η επανάληψη ήρθε όπως και το γκολ. Έπειτα από μα αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων ο Ατζαγκούν (51') δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για το 1-0. Το γκολ έφερε την άμεση αντίδραση του Αναστασιάδη, ο οποίος πέρασε τους Παπαδόπουλο και Περέιρα αντί των Κλάους και Σαλπιγγίδη αντίστοιχα. Κάτι που έδειξε να αποδίδει...καρπούς αφού ο Περέιρα (63') έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1 και παράλληλα έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
Ωστόσο το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν έμεινε για πολύ αφού στο 79ο λεπτό ο Καρέλης έπειτα από πολύ ωραία ενέργεια των Μπούι και Ατζαγκούν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (2-1).  Τα λεπτά περνούσαν και ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε την λήξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 2-1 του ΠΑΟΚ και να ανεβαίνει στους 16 βαθμούς της βαθμολογίας.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Κατσικάς (81' Μάρτενς), Βίτορ, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης (57’ Περέιρα), Γκολάσα, Αθανασιάδης (57’ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μπούρμπος, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ (74’ Τριανταφυλλόπουλος,), Νάνο, Μπούι, Δώνης, Πράνιτς (63' Λαγός), Καρέλης, Κλωναρίδης (60’ Πέτριτς), Ατζαγκούν.