Μιχαήλ κερνούσε, Μιχάλης σκόραρε!

Ηταν η μέρα τους προχθές, αλλά στους Ζωσιμάδες το γιόρτασαν και με το παραπάνω χθες. Ο Αλέξης... Μιχαήλ σκόραρε και πάσαρε ασίστ, ο Μιχάλης Μανιάς σκόραρε επίσης και με αυτούς πρωταγωνιστές, όπως και τον εξαιρετικό Τσάβες, ο ΠΑΣ σκόρπισε με 4-0 τη Νίκη Βόλου, παίρνοντας ένα πολύτιμο «τρίποντο» για τη συνέχεια.

Σκόρπισε τη Νίκη η ομάδα των Ιωαννίνων Σκόρπισε τη Νίκη η ομάδα των Ιωαννίνων Οι Γιαννιώτες που ήθελαν πάση θυσία αυτή τη νίκη έφτασαν τους 13 βαθμούς και ανέβηκαν στην 7η θέση, ενώ η Νίκη παρέμεινε τελευταία με μόλις 4. Το χειρότερο όμως για την ομάδα του Βόλου είναι πως σε ένα ακόμα ματς έδειξε πως δύσκολα θα μπορέσει να παλέψει για την παραμονή της, αν δεν αλλάξει και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό την εικόνα της. Παίρνοντας, φυσικά, παίκτες τον Ιανουάριο, αφού με το υπάρχουν ρόστερ φαίνεται ότι δεν μπορεί.

Μετά τους δύο «Μιχάληδες» και το 2-0 (Μιχαήλ στο 7', Μιχάλης Μανιάς στο 49') ανέλαβε δράση ο τεχνίτης Τσάβες που σέρβιρε δύο γκολ, ένα με δράστη τον Ίλιτς (75') και ένα με τον Τσουκαλά (85'). Βοήθησε όμως και ο Γιάννης Πετράκης που με δυο αλλαγές έκανε πιο αισθητή την παρουσία της ομάδας του στα καρέ του Ταίρη στο δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας τον Σκόνδρα και τον Χαρίση στη θέση των Μπέριου και Στρούνα αντίστοιχα, λόγω τραυματισμών.

Ο τεχνικός του ΠΑΣ, πάντως, αφιέρωσε τη νίκη στον αδικοχαμένο Παναγιώτη Γκέκα, γνωστό φίλαθλο της ομάδας των Ιωαννίνων, ο οποίος πέθανε πρόσφατα στον ύπνο του (από καρδιακό επεισόδιο). «Είχαμε να κερδίσουμε αρκετό καιρό στο γήπεδό μας. Σε όλη τη διάρκεια η ομάδα ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη και σεβαστήκαμε την ομάδα της Νίκης Βόλου. Νομίζω ότι όλο αυτό το πακέτο μας έδωσε τη νίκη».

Ο Παναγιώτης Τζαναβάρας παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν άξιζε κάτι χθές: «Είχαμε πει να προσέξουμε τα πρώτα 10 λεπτά γιατί ξέραμε ότι ο ΠΑΣ μπαίνει δυνατά σε κάθε παιχνίδι αλλά το πρώτο γκολ ήρθε μόλις στο 7'.

Εκεί που παίρνουμε θάρρος από κάποια παιχνίδια στην έδρα μας, ερχόμαστε πίσω με εμφανίσεις όπως αυτή. Ίσως μας βοηθήσει η διακοπή του πρωταθλήματος''.