Ο ΧΟΓΚ ΤΑ... ΕΠΙΑΝΕ ΟΛΑ, ΟΙ ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ

Κατεβασμένα ρολά

Ο Αντριου Χογκ κατέβασε τα ρολά της εστίας του στη Νέα Σμύρνη, διατήρησε ανέπαφα τα δίκτυα του για 560 λεπτά στο πρωτάθλημα και η Καλλονή με σκόρερ τους Κεϊτά, Χουάνμα νίκησε δίκαια τον Πανιώνιο (2-0), ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χρωστάει πολλά -αν όχι όλα- στον Χογκ ...η Καλλονή Χρωστάει πολλά -αν όχι όλα- στον Χογκ ...η Καλλονή Ο Ιστορικός είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά έπεσε πάνω στον Μαλτέζο τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Σούπερ Λίγκα.

Η Καλλονή ήταν πάντως φωτιά στις αντεπιθέσεις και στο 28' κέρδισε πέναλτι (ανατροπή Χουάνμα από τον Γκέζο), όμως ο Παπαδόπουλος «ψάρεψε» τον Λεοζίνιο και χάθηκε σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στην συνέχεια «μίλησε» ο Χογκ που στο 40' απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Φούντα. Ο Μαλτέζος τερματοφύλακας είχε και την τύχη με το μέρος του, αφού στο επόμενο λεπτό ο Φούντας «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 65' ο Γιάννου βρέθηκε τετ α τετ με τον Χογκ, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στο επόμενο λεπτό ο Κεϊτά έφυγε στην κόντρα και άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ της Καλλονής οι γηπεδούχοι κατέβασαν το... διακόπτη και έπεσαν αμαχητί. Στο 81' ο Χουάνμα έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Νεοσμυρνιωτών και με «σκαφτό» πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Γιάννης Ματζουράκης ήταν τιμωρημένος και δεν κάθισε στο πάγκο, ενώ δηλώσεις έκανε ο βοηθός του Θαλής Θεοδωρίδης. «Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που θα έπρεπε, καθώς οι παίκτες δεν ακολούθησαν τις οδηγίες μας. Στο δεύτερο μέρος ανεβάσαμε την απόδοση μας, κλείσαμε γραμμές, δεν αφήσαμε κενούς χώρους, ενώ πετύχαμε δύο γκολ στην κόντρα».

Ο προπονητής του Πανιωνίου, Δημήτρης Τερεζόπουλος, τα έβαλε με τον Χρήστο Τασουλή που κλήθηκε στην Εθνική ομάδα από τον Κλαούντιο Ρανιέρι λέγοντας: «Μέχρι το γκολ της Καλλονής είχαμε πραγματοποιήσει από τα καλύτερα εντός έδρας παιχνίδια μας. Πληρώσαμε τα ατομικά λάθη που ήταν παιδαριώδη. Ο Χρήστος Τασουλής στην φάση του δεύτερου γκολ ήταν ανοιχτά, οι αντίπαλοι μας πήραν την κόντρα και σκόραραν. Τα λάθη μας ήταν ατομικά, δεν είναι θέμα ομαδικής λειτουργίας».