ΟΙ «ΚΥΑΝΕΡΥΘΡΟΙ» ΕΔΕΙΞΑΝ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟΙ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΝ ΓΟΥΝΤΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Βρήκε πηγή, όχι και νερό

Τζάμπα η προσπάθεια, ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο, η ενίσχυση με νέο παίκτη και το προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Ηταν ωραίος, έγινε μοιραίος ο Αμερικάνος του Πανιωνίου Ηταν ωραίος, έγινε μοιραίος ο Αμερικάνος του Πανιωνίου Ο Αμερικανός σέντερ του Πανιώνιου Τόνι Γουντς ο οποίος στη διάρκεια του αγώνα είχε προσφέρει δύο καταπληκτικά χάι-λάιτς με ισάριθμα βροντερά καρφώματα, τρία λεπτά πριν από το τέλος καταδίκασε την ομάδα του σε ήττα με μία από τις πιο χαζές ενέργειες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια στα γήπεδα.

Ο Πανιώνιος αν και είχε βρεθεί να χάνει με 46-38 στο 27ο λεπτό, κράτησε τον άδειο από ενέργεια λόγω της συμμετοχής στο EuroCup και του δύσκολου ταξιδιού στη Λετονία ΠΑΟΚ στους 6 πόντους τα επόμενα δέκα λεπτά. Κατάφερε, δε, παράλληλα με τον νεοφερμένο Χάνκοκ, τον Ρώσο Κορόλεβ και το στιγμιαίο ξέσπασμα του κατά τ'άλλα άστοχου Προύιτ που έβαλε 6 σερί πόντους να προηγηθεί 55-52 στο 37ο λεπτό. Και τότε έγινε το κακό για τους κυανέρυθρους...

Σε μία διεκδίκηση ο Χαραλαμπίδης «καπάκωσε» τη μπάλα, ο Γουντς προσπάθησε να του την κλέψει αντικανονικά, του έκανε φάουλ πετώντας τον στο παρκέ και σαν να μην έφτανε αυτό τον κλώτσησε εκτός φάσης μπροστά στα εμβρόντητα μάτια παικτών και διαιτητών. Αποτέλεσμα; Ο Χαραλαμπίδης με 3/4 βολές και ένα καλάθι στην έξτρα επίθεση έκανε το σκορ 55-58, ο Κάρτερ με κάρφωμα το 55-60 ένα λεπτό πριν από το τέλος και ο ΠΑΟΚ έφυγε με μία αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη κόντρα σε έναν αναγεννημένο αντίπαλο.

«Θα υλοιποιήσουμε τον στόχο μας», υποσχέθηκε ο ηττημένος Βαγγέλης Αλεξανδρής, ο οποίος αναθάρησε μεν από την εμφάνιση της ομάδας του ήξερε όμως ότι χάθηκε μία χρυσή ευκαιρία για την πρώτη νίκη. «Αυτή θέλουμε για να ανέβει η ψυχολογία μας. Ο κόσμος είναι δίπλα μας αλλά η εικόνα μας στο παρκέ δεν ήταν αυτή που έπρεπε από τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ», πρόσθεσε έχοντας δει τον -απελπιστικά άστοχο στις βολές με 3/10) Βον να κάνει πάρτι στη ρακέτα. Ισως ο Νιγηριανός Μάικλ Ερικ, ο οποίος αναμένεται σήμερα-αύριο στην Ελλάδα να γεμίσει την κυανέρυθρη ρακέτα.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ήταν ανακουφισμένος αφού «ο Πανιώνιος έχει πλέον δημιουργήσει ένα ρόστερ με παίκτες που μπορούν να προσφέρουν πολλά αλλά ο κόουτς Αλεξανδρής χρειάζεται χρόνο για να τους μοντάρει», είπε και παραδέχθηκε πως «η άμυνα στο φινάλε μας έδωσε τη νίκη σε έναν αγώνα όπου δεν κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι».