Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Πολύ κόσμο μπορεί να μην είχε -ανέλπιστα- το γήπεδο της Αμαλιάδας αλλά ο Κόροιβος του Χάρη Μαρκόπουλου αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει στο σπίτι του σημειώνοντας μία ακόμη ανατροπή.

Οι κυανόλευκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 62-53 από τα καλάθια του Ροντ Οντομ για τον ΚΑΟΔ με αντεπίθεση... διαρκείας από την τριπλέτα των Ρούμπιο, Μάτζετ και Βασίλιεβις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «έκλεψαν» τη νίκη. Και όταν γράφουμε «έκλεψαν» το εννοούμε.

Ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με τον Ζάρα λίγο πριν το φινάλε (20'') 69-68 αλλά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής (όπως και στο ματς με την ΑΕΚ) Βασίλιεβιτς με τρίποντο 1,5 δευτερόλεπτο πριν από το τέλος έβαλε τον επίλογο στο ματς (71-69) βγάζοντας από τα ρούχα του τον προπονητή της ομάδας της Δράμας Κώστα Μέξα.

«Δεν κάναμε σωστά τις μικρές λεπτομέρειες του αγώνα με αποκορύφωμα το ότι δώσαμε ελεύθερο σουτ στον Βασίλιεβιτς», παραδέχθηκε προσθέτοντας πως «θα πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί και όταν έχουμε τον αντίπαλο πνιγμένο στο -9 να μη χαλαρώνουμε το σχοινί γιατί το πληρώσαμε».

Ο Χάρης Μαρκόπουλος αφού έπλεξε το εγκώμιο του ΚΑΟΔ που «έχει επιλέξει να εφαρμόσει ένα από τα δυσκολότερα project όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στην Ευρώπη», στάθηκε στην άμυνα της ομάδας του στην τελευταία περίοδο που άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα» ενώ ο «δολοφόνος» Βασίλιεβιτς πρόσθεσε πως «είχαμε την ψυχραιμία να πάρουμε το ματς στο τελευταίο σουτ».

Οσο για τον παίκτη που έκλεψε την παράσταση στο ματς δεν ήταν άλλος από τον Ισπανό Γκιγιέμ Ρούμπιο ο οποίος με μόλις τρεις προπονήσεις στα πόδια του έκανε τη διαφορά με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ δείχνοντας την ποιότητά του ως παίκτης.