* ΝΒΑ

Απίθανος Αντετοκούνμπο

Ηταν να μην πάρει φόρα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο! Δύο μέρες μετά τους 13 πόντους, ο Greek Freak έλαμψε ξανά πετυχαίνοντας 18 πόντους (επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ) οι 12 εκ των οποίων στην τελευταία κρίσιμη περίοδο οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς ξανά ως 1ος σκόρερ σε μεγάλη νίκη 93-92 επί των μέχρι πρότινος αήττητων Μέμφις Γκρίζλις.

Εύσημα απ' όλους πήρε ο Αντετοκούνμπο με την εμφάνισή του Εύσημα απ' όλους πήρε ο Αντετοκούνμπο με την εμφάνισή του  Ο Αντέτο που είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα μπλοκ και κανένα λάθος σε 30 λεπτά ενώ πιστώθηκε και την καλή άμυνα πάνω στον σταρ των Γκρίζλις, Ζακ Ράντολφ. Οι Μπακς πάντως πήρα τη νίκη χάρη σε γκολ-φάουλ του Μπράντον Νάιτ ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε με τον Αντετοκούνμπο όμως να κερδίζει τον τίτλο του κορυφαίου της αναμέτρησης. Οσο για τους αντιπάλους του Ελληνες, ο Κώστας Κουφός είχε μόλις 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε εκτός 12αδας.

Στο Χιούστον, οι Ρόκετς γνώρισαν την πρώτη τους ήττα με τον Παπανικολάου εξαιρετικό αμυντικά (10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μία ασίστ, όμως επιθετικά τα... έσπασε (1/9 σουτ, 5 λάθη) παίζοντας 29,5 λεπτά ως βασικός στη θέση του τραυματία Τέρενς Τζόουνς. Θύτης των Ρόκετς που είδαν τον ηγέτης τους Τζέιμς Χάρντεν να σουτάρει... 1/11 τρίποντα ήταν το φορμαρισμένο Γκόλντεν Στέιτ που επικράτησε με 98-87.