Τελικός Κυπέλλου Αγγλίας: Η Τσέλσι (2-1) στο θρόνο με Λάμπαρντ

Για πέμπτη φορά στην ιστορία της η Τσέλσι στέφθηκε Κυπελλούχος Αγγλίας. Στον τελικό που φιλοξένησε το Γουέμπλεϊ, οι «μπλε» φορώντας κίτρινα νίκησαν με 2-1 την μαχητική, πλην όμως κατώτερη ποιοτικά Έβερτον. Μπροστά σε 89.500 φιλάθλους, ο Φρανκ Λάμπαρντ πέτυχε με καταπληκτική προσποίηση και κεραυνοβόλο σουτ στο 72ο λεπτό το νικητήριο γκολ της ομάδας του Γκους Χίντινκ που με το τρόπαιο αυτό αποχαιρέτισε την Τσέλσι και επιστρέφει στον πάγκο της Εθνικής Ρωσίας.

Ο 128ος τελικός ξεκίνησε με γκολ στα 25 δευτερόλεπτα. Το πέτυχε με μονοκόμματο αριστερό σουτ ο Λουί Σαχά, το πιο γρήγορο γκολ σε τελικό Κυπέλλου Αγγλίας! Ξεπέρασε έτσι τον Μπομπ Τσατ της Άστον Βίλα που σκόραρε στον τελικό του 1985 ύστερα από 30 δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σ’ αυτό το γκολ και η Τσέλσι επέβαλλε γρήγορα το δικό της ρυθμό στη μεσαία γραμμή. Έτσι στο 21’ ο Μαλουντά έβγαλε τη σέντρα ακριβείας και ο Ντρογκμπά με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Η Τσέλσι ήταν η ομάδα που στη συνέχεια δημιούργησε τις καλύτερες ευκαιρίες. Πέτυχε το 2-1 στο 72’ με καταπληκτικό γκολ του Λάμπαρντ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα σε σουτ κεραυνό του Μαλουντά στο οριζόντιο δοκάρι,η μπάλα έσκασε μέσα από τη γραμμή αλλά οι διαιτητές δεν κατακύρωσαν το γκολ.

Man of ths match ο Άσλει Κόουλ που έγραψε σήμερα ιστορία καθώς έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες κατακτήσεις Κυπέλλων Αγγλίας: 5 συνολικά, τρεις με Άρσεναλ (2002, 03, 05) και δυο με Τσέλσι (2007, 09).

ΣΚΟΡΕΡ: 21’ Ντρογκμπά, 72’ Λάμπαρντ – 1’ Σαχά
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χάουαρντ Γουέμπ