Κύπελλο Χάντμπολ: Πρώτος τίτλος στην ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, ένας σύλλογος του οποίου το τμήμα χάντμπολ ιδρύθηκε μόλις το 2005, στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας μετά από ένα συναρπαστικό τελικό, όπου νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 33-31 στη δεύτερη παράταση! Έτσι, ο “δικέφαλος” κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στο κλειστό γυμναστήριο Σερρών, επί του πολυνίκη του θεσμού, συλλόγου της Ημαθίας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τον Φίλιππο να παίρνει διαφορά τριών τερμάτων προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, η ΑΕΚ ανέβηκε στο δεύτερο μέρος και έφτασε να προηγείται με 19-15. Προς το τέλος του αγώνα όμως, ο Φίλιππος κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά για να έρθει η ισοφάριση σε 27-27 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης, ο Φίλιππος Βέροιας ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, 30-28. Στο δεύτερο πεντάλεπτο, η ΑΕΚ έφερε ξανά στα ίσα το ματς, περίπου 10 δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της κόρνας και οδηγηθήκαμε σε νέα παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης παράτασης το παιχνίδι παρέμενε ισόπαλο 31-31. Τελικά, αυτή που χαμογέλασε τελευταία, ήταν η ΑΕΚ, η οποία, μετά από ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιχνίδι, αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, νικώντας 33-31.