Ηλεκτρονική Έκδοση

Τα ελληνικά μετάλλια στους Μεσογειακούς της Πεσκάρα

Την πέμπτη θέση στη γενική κατάταξη των μεταλλίων κατέκτησε η Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες της Πεσκάρα. Η ελληνική αποστολή κατέκτησε 17 χρυσά μετάλλια και 61 συνολικά. Την πρωτιά πήρε η διοργανώτρια Ιταλία με 63 χρυσά και 175 στο σύνολο. Ακολούθησαν Γαλλία (48 χρυσά, 140 σύνολο), Ισπανία (28 χρυσά, 82 γενικά) και Τουρκία (20 πρώτες θέσεις και 65 στο σύνολο). Πίσω από την Ελλάδα, στην έκτη θέση βρέθηκε η Τυνησία και την πρώτη οκτάδα έκλεισαν Αίγυπτος και Σερβία.

"Χρυσός" ο Πολύμερος "Χρυσός" ο Πολύμερος ΧΡΥΣΑ

*Ενόργανη Γυμναστική (ασκήσεις εδάφους ανδρών): Λευτέρης Κοσμίδης
*Ενόργανη Γυμναστική (δοκός ισορροπίας γυναικών): Βασιλική Μιλούση
*Καράτε (67 κιλά ανδρών): Δημήτρης Τριανταφυλλίδης
*Καράτε (84 κιλά ανδρών): Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος
*Κωπηλασία (δίκωπος ανδρών άνευ πηδαλιούχου): Απόστολος Γκουντούλας, Νίκος Γκουντούλας
*Κωπηλασία (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών): Χριστίνα Γιαζιτζίδου, Τραιανταφυλλιά Καλαμπόκα
*Κωπηλασία (μονό σκιφ ανδρών): Βασίλης Πολύμερος
*Κωπηλασία (μονό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών):
Γιώργος Χρήστου
*Κωπηλασία (μονό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών): Αλεξάνδρα Τσιάβου
*Πάλη (66 κιλά ελληνορωμαϊκής ανδρών): Γκεβγκένι Πέντορετς
*Πινγκ Πονγκ (μονό ανδρών): Παναγιώτης Γκιόνης
*Στίβος (100 μέτρα γυναικών): Γωγώ Κοκλώνη
*Στίβος (ακοντισμός γυναικών): Βοϊσάβα Λίκα
*Στίβος (άλμα εις τριπλούν γυναικών): Αθανασία Πέρρα
*Στίβος (άλμα επί κοντώ γυναικών): Νικόλ Κυριακοπούλου
*Τζούντο (57 κιλά γυναικών): Ιουλιέττα Μπουκουβάλα
*Τζούντο (90 κιλά ανδρών): Ηλίας Ηλιάδης

ΑΣΗΜΕΝΙΑ


*Καράτε (68 κιλά γυναικών): Βασιλική Πανετσίδου
*Κολύμβηση (100 μέτρα ελεύθερο γυναικών): Θεοδώρα Δράκου
*Κολύμβηση (100 μέτρα πρόσθιο γυναικών): Αγγελική Εξάρχου
*Κολύμβηση (100 μέτρα ύπτιο ανδρών): Άρης Γρηγοριάδης
*Κολύμβηση (200 μέτρα μικτή ατομική): Ρωμανός Αλυφαντής
*Κολύμβηση (σκυταλοδρομία 4x100 μικτή ομαδική ανδρών): Γιάννης Καλάργαρης, Άρης Γρηγοριάδης, Ρωμανός Αλυφαντής, Στέφανος Δημητριάδης
*Μπάσκετ ανδρών
*Πάλη (96 κιλά ελληνορωμαϊκής ανδρών): Θοδωρής Τουνουσίδης
*Πάλη (120 κιλά ελευθέρας ανδρών): Γιάννης Αρζουμανίδης
*Πάλη (120 κιλά ελληνορωμαϊκής ανδρών): Παναγιώτης Παπαδόπουλος
*Στίβος (ακοντισμός ανδρών): Σπύρος Λεμπέσης
*Στίβος (άλμα εις τριπλούν ανδρών): Δημήτρης Τσιάμης
*Στίβος (άλμα εις ύψος ανδρών):  Κωνσταντίνος Μπανιώτης

ΧΑΛΚΙΝΑ

*Άρση Βαρών (105 κιλά αρασέ ανδρών): Γκρικγόρ Σατσιάν
*Ενόργανη Γυμναστική (άλμα γυναικών): Ευγενία Ζαφειράκη
*Ενόργανη Γυμναστική (σύνθετο ομαδικό γυναικών): Βασιλική Μιλλούση, Ευγενία Ζαφειράκη, Ανδριάνα Συρίγου, Πασχαλίνα Μητράκου
*Ιππασία (ομαδικό υπερπήδησης εμποδίων): Γκιοργκ Κορμεντί, Αντώνης Πετρής, Αλέξανδρος Φουρλής, Ευγενία Δενδρινού
*Ιστιοπλοΐα (λέιζερ απλό ανδρών): Βαγγέλης Χειμώνας
*Καράτε (84 κιλά ανδρών): Σπύρος Μαργαριτόπουλος
*Κολύμβηση (100 μέτρα ύπτιο γυναικών): Ασπασία Πετραδάκη
*Κολύμβηση (200 μέτρα πρόσθιο ανδρών): Ρωμανός Αλυφαντής
*Κολύμβηση (200 μέτρα πρόσθιο γυναικών): Αγγελική Εξάρχου
*Κολύμβηση (σκυταλοδρομία 4x100 ελεύθερο ανδρών): Απόστολος Τσαγκαράκης, Άρης Γρηγοριάδης, Ανδρέας Ζήσιμος, Γιάννης Καλάργαρης)
*Κολύμβηση (4x100 μικτή ομαδική): Άρης Γρηγοριάδης, Ρωμανός Αλυφαντής, Στέφανος Δημητριάδης, Γιάννης Καλάργαρης)
*Κολύμβηση (σκυταλοδρομία 4x200 ελεύθερο ανδρών): Ανδρέας Ζήσιμος, Γιώργος Δεμέτης, Χρήστος Μούτσος, Γιάννης Γιαννούλης
*Πάλη (55 κιλά ελευθέρας γυναικών): Παναγιώτα Αντωνοπούλου
*Πάλη (55 κιλά ελληνορωμαϊκής ανδρών): Γρηγόρης Αναστασιάδης
*Πάλη (59 κιλά ελευθέρας γυναικών): Ευαγγελή Χρυσή
*Πάλη (66 κιλά ελευθέρας ανδρών): Τάσος Ακριτίδης
*Πάλη (84 κιλά ελευθέρας ανδρών): Θεοδόσης Παυλίδης
*Πάλη (96 κιλά ελευθέρας ανδρών):
Ορέστης Λεωνίδης
*Πάλη (74 κιλά ελληνορωμαϊκής ανδρών):
Γιάννης Σπυριδάκης
*Πινγκ Πονγκ (μονό γυναικών):
Κατερίνα Ντουλάκη
*Ποδηλασία Δρόμου (ατομική χρονομέτρηση ανδρών):
Γιάννης Ταμουρίδης
*Στίβος (800 μέτρα γυναικών): Ελένη Φιλάνδρα
*Στίβος (άλμα εις μήκος ανδρών)
: Λούης Τσάτουμας
*Στίβος (άλμα εις τριπλούν γυναικών):
Παρασκευή Παπαχρήστου
*Στίβος (άλμα εις ύψος γυναικών):
Αντωνία Στεργίου
*Στίβος (σκυταλοδρομία 4x100 γυναικών): Ευαγγελία Γάτου, Αγνή Δερβένη, Ανδριάνα Φέρρα, Γωγώ Κοκλώνη
*Στίβος (σκυταλοδρομία 4x400 ανδρών): Τηλέμαχος Ρούτας, Δημήτρης Γράβαλος, Παντελής Μελαχροινούδης και Πέτρος Κυριακίδης
*Στίβος (σφύρα ανδρών): Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
*Στίβος (σφύρα γυναικών):
Στέλλα Παπαδοπούλου
*Τζούντο (60 κιλά ανδρών):
Δημόκριτος Μανουσαρίδης
*Τζούντο (63 κιλά γυναικών):
Δήμητρα Ανδρούτσου

**Δεν συμπεριλαμβάνονται τα δύο χρυσά του Νίκου Κουρτίδη και το ασημένιο της Κωνσταντίνας Λάπου στην άρση βαρών, που βρέθηκαν “θετικοί” σε έλεγχο ντόπινγκ.

***Δεν συμπεριλαμβάνονται τα χάλκινα των Νίκου Πλυτά, Γιώργου Χατζή, Ευδοκίας Λιάκου και Αγγελικής Ανδριοπούλου στο θαλάσσιο σκι, καθώς επρόκειτο για άθλημα επίδειξης.

Αποστολή με Email Εκτύπωση σελίδας

Διαβάστε επίσης

Στην κατηγορία
Αθλητισμός