Γκέλα της Γαλατά (1-1)

Η Γαλατασαράι μπορεί πριν από δύο εβδομάδες να νίκησε τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, αλλά μέσα στην έδρα της έχασε δύο βαθμούς απέναντι στη Στουρμ Γκρατς.

Τα μοιράστηκαν όλα Γουέμπερ (της Στουρμ) - Ακμαν (της Γαλατασαράι) Τα μοιράστηκαν όλα Γουέμπερ (της Στουρμ) - Ακμαν (της Γαλατασαράι) Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπίχλερ, όμως ο Μίλαν Μπάρος ισοφάρισε στο 64' και διατήρησε την τουρκική ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στον όμιλο της ΑΕΚ, η Εβερτον βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» στη Λευκορωσία επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, που δεν αγωνίζεται στη φυσική της έδρα, αλλά στο γήπεδο της Ντιναμό στο Μινσκ. Για τους Λευκορώσους άνοιξε το σκορ ο Λιχτάροβιτς στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φελαϊνί όμως ισοφάρισε στο 68', με τον Κέιχιλ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Λίβερπουλ στο 76'.

Ο κατήφορος της Βιγιαρεάλ δεν έχει τέλος. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ηττήθηκε με 2-0 στην Αυστρία από τη Ζάλτσμπουργκ. Ο μεγάλος σκόρερ των γηπεδούχων, Μαρκ Γιάνκο, άνοιξε το σκορ στο 21', με τον Τσόγι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 84ο λεπτό. Στο ντέρμπι της ημέρας, η Βαλένθια επιβλήθηκε της Τζένοα με 3-2. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με τον Φλόκαρι, αλλά οι Σίλβα και Ζίγκιτς έβαλαν μπροστά τις «νυχτερίδες». Ο Κάρια ισοφάρισε, όμως το πέναλτι του Βίγια στο 81ο λεπτό χάρισε τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

**Ενα μήνα εκτός δράσης θα μείνει ο Αριεν Ρόμπεν, που τραυματίστηκε στο παιχνίδι της Μπάγερν Μονάχου με τη Γιουβέντους για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Αρχικά, το ιατρικό τιμ των Βαυαρών έκανε λόγο για μεγάλη ζημιά, όμως γλίτωσε τα χειρότερα. Για μεγαλύτερο διάστημα θα στερηθεί τις υπηρεσιες του Αλεσάντρο ντελ Πιέρο η Γιουβέντους. Ο αρχηγός της «γηραιάς κυρίας» υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό πόδι και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για τουλάχιστον 40 ημέρες. Ο δε Κριστιάνο Ρονάλντο χτύπησε την Τετάρτη στο ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μαρσέιγ. Ο Πορτογάλος διεθνής μεσοεπιθετικός βρίσκεται υπό ιατρική παρακολούθηση και δύσκολα θα προλάβει την αναμέτρηση της Κυριακής με τη Σεβίλη.

**Ποινή δύο αγωνιστικών και πρόστιμο 25.000 λιρών με αναστολή επιβλήθηκε στον επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι, Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ από την Αγγλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία για τον προκλητικό του πανηγυρισμό μπροστά στους οπαδούς της Αρσεναλ μετά το γκολ που πέτυχε εις βάρος της παλιάς του ομάδας.